מזה שנים רבות מתקיימת סצינה של אנשים הלוקחים אחריות לגדל גור כלב נחיה בשנותיו הראשונות, וזאת במטרה לגדל אותו עד שיהיה בוגר מספיק לעבור לידיו של העיוור אשר אותו ילווה בחייו. ישנן מספר עמותות המרביעות גזעי כלבים נבחרים שכאלה, הידועים באופים הנוח, עוצמת גופם, והיכולת להסתגל לעבודה יומיומית עם אדם שתלוי ונעזר בהם. הם הופכים לו לעיניים ומדריך, לחבר ושותף.

הגורים גדלים בבתי אומנה, אצל אנשים שמראש מוכנים לגדלם באהבה רבה לקראת מסירה ומעבר לבעלותו של העיוור. אנשים אלה מלווים על ידי אנשים מקצוע, וזוכים לתמיכה מצד העמותה, אשר מבקרים ומלווים את המגדלים, ומלמדים אותם את הדברים הבסיסיים (אך החשובים לתפקיד) שעל גור נחייה להיות מורגל בהם כבר מגיל צעיר. למשל, לישון במקום קבוע, סדר יום ברור, המצאות עם אנשים רבים, נסיעות בתחבורה ציבורית, הליכה ברחובות סוענים, ישיבה סבלנית לצד העיוור במסעדה או בעבודה, חציית כבישים (גור לומד לעצור בסוף מדרכה, לפי הירידה לכביש), ועוד. יש גם דברים שנשמעים מוזרים בהתחלה, כמו טיולים בהם הגור לומד לעשות את צרכיו רק בהישמע מילה מסויימת (כדי שהעיוור וכלבו יוכלו להיות ״מתואמים״ בזמן טיול, ורק לאחר אמירת המילה ידע הכלב שכעת זמנו לחפש פינה שהורגל בה כבר מגיל צעיר).

את גור הנחיה מגדלים במשפחה האומנת כשנה ואף יותר, מתרגלים אותו, ונהנים מלגדל כלב למטרה שנועדה לעזור לאדם אחר אותו עתיד לפגוש בהמשך דרכו. לאחר מכן עובר הגור אל העיוור, ומתחיל בתהליך למידה של כמה חודשים כשהעיוור והכלבלכב עובדים יחד ומכירים זה את, במסלולי ההליכה הקבועים של העיוור. שנים אחר כך, התחנה הבאה היא בהגיע הכלבל לגיל שש או שמונה, כשהעמותה מחליפה אותו בכלב צעיר יותר, שכן כלב הנחיה עובד פיסית קשה עם העיוור בלמשוך אותו על הריתמה. לכן בגיל מסויים עליו לצאת לחופשי מעבודה זאת, ואז נקראות משפחות אומנה חדשות לאמץ את כלב הנחיה כשהוא בוגר ומאומן, נוח ואוהב.

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

18 Comments

  1. מי זה הסופר המוכשר הזה?
    ריקי זה הולך להיות סיפור בהמשכים? הלוואי זה מדהים

  2. אני מנסה להבין את הדינמיקה של העניין צריך להיות מישהו מיוחד במינו לגדל שנה וחצי כלב ולמסור אותו אפילו שאתה נפשית יודע את זה מראש…איך זה עובד רגשית?

  3. איפה אפשר לבדוק איך לאמץ גור של כלב נחייה?
    אשמח לדעת… ולאמץ עם הבת שלי

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *