את חנוך, האמן הישראלי הייחודי בעבודתו פגשתי במתחם האומנים ברמת השרון בסדנאות חפצים שהוא מעביר יחד עם טל לוין . חנוך נולד באורוגוואי, ועלה לארץ בגיל אחת עשרה עם משפחתו. את לימודי האומנות הוא עשה בניו יורק בבית הספר School of Visual Arts, ושם חי ועבד במשך תשע שנים.

ריקי שחם - האומן חנוך פיבן

לפיבן יש טביעת יד אומנותית יחודית מסוגה. הוא מרכיב דמויות וסיפורים מקולאז'ים ממגוון חפצים וחומרים המוכרים מחיי היום יום. הקריקטורות שהוא יוצר משמשות במרכיביהן כנושאות משמעות המתוות יחד את המסר שברצונו להעביר ביחס לדמויות אותן הוא יוצר.

ריקי שחם - חנוך פיבן, דיוקן של טראמפ

חנוך, האיש והאומן, נראה כמו יצירה קומית של עצמו. הוא הוא ההתגלמות של עבודתו. במפגש איתו ככל שהכרותינו גדלה כן גדלה הערכתי לעבודתו האותנטית. ב 1996 החל לעבוד בעיתון הארץ, בו פירסם טור ובו דיוקנאות קולאז' של אישי ציבור וידוענים ולצדם פרטים ביוגרפיים אודותם.

ריקי שחם - חנוך פיבן, דיוקן של גולדה

עבודותיו הקנו לו מעמד של אומן יחודי בעל אמירה יוצאת דופן ומקורית על המציאות החברתית והפוליטית בישראל. בנוסף לעבודתו בעתונות הוא פרסם ספרי ילדים רבים ויצר תוכניות טלוויזיה.

ריקי שחם - חנוך פיבן, ספר סדנה

ובשנים האחרונות במקביל לעבודתו האומנותית מרבה פיבן לערוך סדנאות יצירה ברחבי העולם. בתוכנה שהוא פיתח, Faces Image, יש בסיס ליצירתיות אין סופית הן למבוגרים והן לילדים. הסדנאות שחנוך עורך עבור כל מיני מגזרים הן חוויה יוצאת דופן.

ריקי שחם - חנוך פיבן, דיוקן של ביבי

למשל, קחו קבוצה של עובדי בנק או חברת הייטק, היושבים כל היום מול צג המחשב, נתקו אותם מסביבתם הסזיפאלית, קבצו אותם בחלל הקסום של טל לוין, מפיקתו בפועל של סדנאות האומן שחנוך מעביר, העמידו לרשותם ערימה של חפצים מהאוסף הבלתי נדלה שבסדנא, ובהדרכתו של חנוך כל אחד מהם יוצר את ״תבנית נוף מולדתו״. הפורטרטים שיוצאים מהסדנא הם מבע מדהים של כל אחד ואחד. זו לא רק סדנת אומנות, זו סדנה המאפשרת לנפשו של המשתתף להביע את הרבדים הכי עמוקים של אישיותה הפנימית, בלי להיות כבולים בכללים אומנותיים או צורניים מקובלים. הדיוק של הבחירות והרכבת התמונות הוא פאזל פסיכולוגי שכל אחד מהמשתתפים מרכיב ללא עכבות או פחדים. סך הכל של כל החפצים יוצר שלם מדהים של אישיותם של המשתתפים. בסוף הסדנה כל אחד הולך עם פורטרט אישי שבהיותו תלוי בבית הוא מספר את סיפורו של כל משתתף.

ריקי שחם - חנוך פיבן, דיוקן של איינשטיין

שלכם, ריקי שחם.

Join the Conversation

22 Comments

  1. בתור קורא של הארץ אני מעריץ את העבודות של חנוך פיבן. לא ידעתי שיש לו סדנאות. אציע את זה ליום גיבוש בחברת הייטק שבה אני עובד. תודה ריקי.

  2. איזה יופה של פוסט, הזכרתי לי שיש לי ספר שלו והילדים מאוד נהנים לקבל מזה השראה וליצור דמויות כשבאים לבקר

  3. תודה ריקי שאת עושה לנו היכרות עם אנשים ייחודיים ויצירתיים. חשוב במיוחד בעידן שלנו בו הטלפון והאנטרנט השתלטו על כל חלקה טובה.

  4. תודה על כתבה נהדרת.
    שמחתי להכיר ועכשיו הולכת למלא קופסת אוצרות משלי.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *