"בשעת היווצרותן, קיסרויות אינן יכולות לשאת היעדר תכלית. רק לאחר שהן מתבססות נעלמות המטרות ואת מקומן תופסים פולחנים סתמיים". פרנק הרברט, משיח חולית.

גלים גלים הם גדשו את חופי הארץ המובטחת, נסים מפני האימה המצמיתה ממנה סבלו קשות בזמן מלחמה. באניות רעועות, במסעות בדרכים נסתרות מעל צוקי הרים גבוהים, ובכל תחבולה ותשלום אפשריים הם עזבו את מחוזותיהם להצטרף לרעיון האידאלי בזמנו של הקמת בית לעם הסגולה.

ריקי שחם - ספינת מעפילים

היה זה רעיון נאיבי מלא חלומות של תקווה להגשמה של מציאות שתכיל את הרעיון הנשגב של בית ושוויון לכל הנמצאים בו ללא הבדל גזע דת ומין. על ברכי החלום האוטופי הזה הוקם ישוב קטן שהתפתח במהירות וגדל תוך שניות ספורות בלבד, בשעון הזמן הקוסמי, ובלי לשים לב קמה קיסרות עוצמתית והתהפכו סדרי עולם. תכליתה של הקיסרות הייתה בתכלית של שוויון של ערכים אנושיים נפלאים, והיא הייתה התכלית המוסרית שלשמה הוקם הרעיון הקיסרי החדש בלב ליבו של המזרח התיכון.

ריקי שחם - חומה ומגדל

מנהיג רדף מנהיג ועימותים עוצמתיים החלו לשחוק את הרעיון הראשוני וההתפלגות התפיסתית החלה לפרום את הרקמה החברתית של הקיסרות. עד שהגיע הקיסר הגדול מכול, הקיסר שעל פיו יישק דבר, הקיסר שהפך להיות ראשון בין כולם. הוא הוא המדינה, הוא החוק, והוא המחליט הגדול מכולם.

ריקי שחם - חוות החיות

והמתנות והתשוקות החלו לזרום לארמונותיו. והסתאבות דרכיו החלה להדיף סירחון של שחיתות. והנתינים למטה החלו לקרוס מעול המיסים שהוא השיט עליהם בכדי למלא את ממגורות הממלכה הפרטית שלו. כל ניסיון התנגדות של יריבים שראו את השחיתות של הקיסרות דוכא ביד רמה.

ריקי שחם - אוצרות

והקיסר החל מטפח את יורשו. בנו של הקיסר שבבוא העת ירש את כתרו וכסאו. והקיסרית שלצדו דרשה בכל תוקף עוד ועוד תשורות בכדי לרפד את ארמונותיה. וכך כששלטונו מבוסס באופן מוצק החל מסע של פולחן אישיות חסר גבולות. הערצתו הפכה לעצם העניין של קיום הקיסרות ופולחן האישיות חצה את כל שכבות הקיסרות. והחברה התחלקה לשניים, לסוגדים ולבוגדים. ועדת המקורבים לקיסר החלה עושה את דברו בכל תחום ובכל צורה שידרוש מהם. כל רסיס של דעה אישית המנוגדת ולו במעט מהפולחן לקיסר דינה היה עריפת ראשו של הבוגד.

ריקי שחם - 1984

וכך, כשהקיסרות מפולגת וחצויה בין אלו המקיימים את הפולחנים הסתמיים לבין דורשי האידיאלים הראשוניים עליהם קמה הקיסרות, בא התיקון ממקור בלתי צפוי, מהעם שלא היה לו יותר מה להפסיד ומהפחד מהחיים עצמם בצורה שהשתרשו הפכו לבלתי נסבלים יותר מהדיכוי עליו הושתתה הקיסרות בכל ימי קיסרותו העוצמתיים של הקיסר.

ריקי שחם - נפילת האימפריה הרומית

וכמו שההיסטוריה מלמדת, אימפריות קורסות בהיעדר תכלית לשמה הן הוקמו.

שלכם, ריקי שחם.

Join the Conversation

24 Comments

  1. אם הבנתי נכון את המסר, אינני שותף לתפיסתך שישראל הינה אימפריה. אך בהחלט העומד בראשה ורעייתו בטוחים שהינם לפחות קיסר וקיסרית.

  2. סבתי עליה השלום נמלטה מאירופה לאחר המלחמה באחת מאותן הסירות הרעועות, לאחר נדודים בין מחנות עבודה והשמדה בהם איבדה את כל משפחתה. מצטמרר לחשוב מה היתה חושבת היום על מצב המדינה בה האמינה. מתגעגע אליה אך מתנחם שלא תחזה בנפולת ההרסנית והדכאנית אשר מתחוללת כאן.

  3. לצערי הכל מאד אקטואלי והתכלית המוסרית על בסיסה הוקמה המדינה הזאת, נשמטה תחת רגלינו.

  4. בהקשר הזה, צפיתי זה עתה ב״עובדה״ עם אילנה דיין על התפטרותם של בכירי האוצר בשל המדיניות הפוליטית הקלוקלת אותה ניסה לכפות שר האוצר ישראל כץ על אנשי האוצר. ממליץ מאד.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *