את הראיון עם נדיה עשינו בסלון ברמת השרון , מתחם אירועים מיוחד במינו שהוא גם הסטודיו שלה.

ריקי שחם - נדיה גורנשטיין

נדיה אומנית מעצבת ואספנית. ילידת סנט פטרסבורג. בעבודתה היא משתמשת בעץ, נייר, בדים ומתכות. היא משלבת טכניקות של גילוף בעץ, פיסול בחימר ונייר, ציור, הדפסות סריגה, תפירה וקולאז׳ים.

ריקי שחם - נדיה גורנשטיין

את עבודתה אי אפשר לנתק מהרקע שלה. בגיל עשר נדיה עלתה לארץ מרוסיה עם משפחתה, מתנתקת מנוף ילדותה. החיים בצל של אמא ציירת קלסית מהאסכולה הרוסית בוגרת בית ספר לאומנויות בסנט פטרסבורג מביאים את נדיה לחיפוש מתמיד אחר הזהות האומנותית האישית שלה.

ציור של אמה של נדיה.

״למצוא את הקול שלך בבית בו יש הורה אומן זה דבר מאוד מורכב עם המון שכבות״.

את התואר הראשון באומנות היא מסיימת בויצו חיפה ובמסגרת הלימודים היא נחשפת לעולם התרבות היפני, מה שיהפוך לחיבור בלתי נפרד מעבודתה ומתפישתה האומנותית.

ריקי שחם - נדיה גורנשטיין

הסקרנות הטבעית שלה מעלה בא את הצורך להרחיב אופקים והיא מסיימת תואר נוסף, BA בהיסטוריה כללית ורב תחומי באמנות, בהמשך לצורך שלה בחיפוש אחר זהותה האומנותית.

״כתפישת עולם, קולאז׳ זאת דרך ביטוי אומנותית שהכי מדברת אלי. לפרק חלקים ולחברם מחדש באופן שונה, לתת להם משמעות חדשה, שונה, לשנות את נקודת המבט. זאת התפישה של הזרה – להוציא מהקשר, לראות את המוכר והידוע באופן אחר. לעשות דה קונסטרוקציה למוכר והידוע. להכניס משמעות אחרת באופן מודע לחומר".

ריקי שחם - נדיה גורנשטיין

"את המושג הזרה אני לוקחת בהשאלה מויקטור שקלובסקי, אחד מאותם חבורה של חוקרי ספרות, שאמר כך: 'אדם שגר ליד הים אינו שומע את רחש הגלים'. המשמעות שלו היא שאנחנו מתרגלים. אנחנו מתרגלים לכל דבר, וכל דבר שאנחנו מתרגלים אליו מקבל פחות תשומת לב.

שקלובסקי אומר: 'אומנות קיימת כדי שנוכל להרגיש מחדש את חווית החיים '. הזרה היא לקיחת פיסת חיים שלנו והצגה שלה כמשהו זר, כדי שנוכל לראות אותה באופן חדש. הזרה מתעצמת כשנקודת המבט היא שונה".

ריקי שחם - נדיה גורנשטיין

עם פילוסופיה זאת נדיה מנסה לתת בתפישה האומנותית שלה ובהבעה הקולאז׳ית שלה נקודת מבט שונה על החומר, על המוכר ועל הבנאלי. וכשנקודת המבט משתנה ההזרה מתעצמת.

״אני אוהבת קולאז׳ים כי אני יוצאת איתם לטיול. אני עובדת עם חומרים זמינים ותוך כדי החיפוש משהו קורה ומתהווה. זה טיפול אישי לא להיות מתוכננת. במסגרת הנוקשה של הבית הרוסי בו גדלתי הגבולות היו מוגדרים, החוקים היו ברורים, והכל צריך היה להתקיים במסגרת הזאת. ועם הצריבה הזאת היום אני מנסה כל הזמן לפרוץ את הגבולות של עצמי. אני מאלתרת ויוצאת למסעות של שוטטות אחר הזהות האישית שלי, הרחק מהגבולות שמושכים אותי למקורות תמיד".

ריקי שחם - נדיה גורנשטיין

״דרכי היא דרך המשוטט. לשוטט בלי מטרה השוטטות היא הגסטרונומיה של הראייה. האומנות בשבילי היא צורך בסיסי קיומי. זה הבית האמיתי שלי. אני בחיפוש מתמיד אחר האותנטיות שלי. בשבילי ללכת בדרך השוטטות, Flâneur, זאת דרך אינטואיטיבית לחיפוש אומנותי. החיים שלי הם רצף של שוטטות אינטואיטיבית בחיפוש אחר המופלא בחיים".

בכדי לחוות עוד משפע היצירה של נדיה אתם מוזמנים להכנס לאתר הבית שלה: https://www.nadia-go.com

שלכם, ריקי שחם.

ריקי שחם - נדיה גורנשטיין

Join the Conversation

32 Comments

 1. זה אחרת כשמכירים קצת את היוצרת מאיפה היא מגיעה ומה תפיסותיה… העבודות מקבלות עוד רובד של משמעות ועניין.
  אז באמת כתבה מעניינת על יוצרת מעניינת.

 2. ריקי תודה זה הופך את כל המבט על העבודה של האומן כשאתה מבין את הרקע שלו

 3. היי ריקי, מעריך מאד את העבודה שאת עושה, נותנת במה לאומנים ולתרבות ברגעים החשוכים האלה בהם קולות האומנות לא נשמעים.
  מציעה לך לכתוב תור בעיתוןארו להגיש פינה ברדיו, להרחיב את התפוצה שלך.

 4. אהבתי מאד את הראיון עם היוצרת המקסימה הזאת, כיף להכיר אנשים כאלה שחיים ביצירה ובחיפוש מתמיד.

 5. זאת המשמעות לחפש לשוטט ולגלות כל יום מחדש עוד פיסה מהמרכיב האלוהי. תודה ריקי

 6. היי ריקי, תודה שאת מחזקת את האומנים בישראל, שללא ספק לא מקבלים את מקומם הראוי. את חייבת תוכנית רדיו ולראיין את כל האנשים הללו בלייב.

 7. מרגישים חיפוש הכרתי בתת מודע, זה לא סתם עבודות, היא מחפשת את הגדרת זהות.

 8. ריקי תודה זוהי הצצה מיוחדת לעולם של יוצרת מוכשרת הסיפור שלה עושה את העבודות עוד יותר מעניינות

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *