את ליאור קסם פגשתי בתערוכה במתחם האמנים ברמת השרון בתערוכה משותפת לכל אומני המתחם. תערוכה שנעשתה בשיתוף עם המרכז לתקיפות מיניות בתל אביב, בה כל אמן תרם חלק מהמכירות שעשה לטובת המרכז. ליאור היא דמות יוצאת דופן בכל מובן. נוכחותה התמירה מקרינה עוצמה רבה ושלל הקעקועים שמעטרים את גופה מספרים סיפורים ממחוזות רחוקים של חייה המורכבים.

ריקי שחם - ליאור קסם חממה

הפגישה הבא שלנו היתה בביתה שבנס ציונה בא נמצא גם הסטודיו לקרמיקה שלה בו היא מעבירה סדנאות קרמיקה לחוג לקוחותיה הנרחב. ביתה של ליאור הוא נוף מולדתה. מכל פינה מביטים אל המתבונן דמויות מקרמיקה קמו נלקחו מקרקסים שונים. שלל הדמויות האקלקטיות ישובות בתנוחות שונות ונדמה כי עוד רגע יפרצו בריקוד סוריאליסטי.

ריקי שחם - ליאור קסם חממה

איך היית מגדירה את עצמך היום?

השאלה הזאת מעלה בליאור תהיות. "אני אמנית קרמיקאית יוצרת מז’אנר סוריאליסטי ופרא סוריאליסטי. אוטודידקטית הפועלת מהבטן. פורצת גבולות ויוצרת בעיקר מדחף ותשוקה עמוקה תעשיה אין סופית, דחף אותו אני מעבירה לכל תלמידותיי. את דרכי האומנותית התחלתי בציור היפר-ראליסטי. מעולם לא למדתי ציור, אולם אני במסע של חיפוש אין סופי אחר שימוש בחומרים ושיטות עבודה שונות אותן אני ממציאה כל הזמן מחדש."

ריקי שחם - ליאור קסם חממה

אחרי תקופת הציור ליאור החלה לפסל לעיסת נייר בובות שהפכו ליצורים בעלי אישיות אינדיבידואלית. ונראה כי הדמיוניות האלה קפאו בזמן ומחכות לקסם שיאיר אותן בכל רגע. עיסת נייר הוא חומר קשה המחייב תהליכים מורכבים, והקפיצה לעבודה עם קרמיקה היתה מעבר שאפשר לה לפתח טכניקות יחודיות שפרצו כל גבול וחוק בתחום האומנותי הזה.

ריקי שחם - ליאור קסם חממה

עולם הדמויות של ליאור הוא עולם של פנטזיה סוריאליסטית בו היא בוראת עולמות ומרחבים כמו נלקחו מסיפורי אגדות משולבים האחד בשני.

ריקי שחם - ליאור קסם חממה

לשאלתי את אחת התלמידות של ליאור לקרמיקה איך היא היתה מתארת את ליאור היא אומרת: "ליאור משמשת מקור השראה ואנרגיה לכולנו. היא אומנית רב תחומית בגישתה לחומר. היא יודעת לעשות לימונדה מהחיים ולהפוך אותם למיוחדים בכל רגע נתון."

שלכם, ריקי שחם.

ריקי שחם - ליאור קסם חממה

Join the Conversation

40 Comments

 1. מאד אהבתי את העבודות שלה. משמח מאד לגלות יוצרים כאלה שמחפשים את הקסם של החיים ביומיום.

 2. לא סתם קוראים לה ככה, היא באמת נראית כאחת שיוצרת בתוך אווירה של קסם.

 3. עבודות נחמדות אבל חסר שם ידע, להיות אוטודידקטית זה לא בהכרח יתרון.

 4. היי דבורה נכון ולא נכון אין ספק שידע ולימודים מעמיקים את הנגיע בחומר במקרה של ליאור העבודות שלה הן תוצאה של חיפוש וניסיונות בחומרים שונים על בסיס הכשרון שלה שעושים אותה מה שהיא

 5. נראית מקסימה, נראה שיש לה שם עולם דימיון עשיר בתוך הראש.

 6. מאד מעוניינת לרכוש את אחת מהבובות האלה עבור הבת שלי. יכולה לומר לי היכן ניתן לרכוש מעבודותיה?

 7. העבודות שלה לא ממש לטעמי, אבל מאד מעריכה את החיפוש שלה ואת הניסיונות שלה בשימוש בחומרים שונים. הביצוע מעולה, אם כי לא לטעמי. אבל על טעם וריח- אין מה להתווכח.
  בטוחה שיש לה קהל מצוין שמאוד מעריך ואוהב.
  הפוסט מעניין ומרתק והסיפור מקסים!

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *