התערוכה של האומנית יאיוי קוסמה בישראל היא אירוע שכל אוהב אומנות בכלל ובעל מחשבה יצירתית בפרט חייב לראות. זאת תערוכה שמציגה רטרוספקטיבה מקיפה במוזיאון ת״א ובה חדרי מראות מסעירים , תמנוני ענק מתנפחים וציורים מופלאים.

ריקי שחם - האומנית יאיוי קוסמה

קוסמה היא אומנית יפנית רב תחומית, בת 92, מהמפורסמות והנערצות בעולם. יצירותיה נמכרות במיליוני דולרים והיא נחשבת לאייקון אופנה בלתי מעורערת.

ריקי שחם - האומנית יאיוי קוסמה

אחרי שקניתי כרטיס לתערוכה, המתפרשת על 3000 מטרים רבועים במוזיאון תל אביב לאומנות, חיכיתי שעה ארוכה להיכנס למוזיאון. מסביבי הייתה  שורה ארוכה של אנשים שעמדו בתור ביום חורפי קריר. על פני כולם היתה ציפייה לראות היסטוריה בהתגלמותה. רצף של כ 80 שנה של עבודתה המופלאה של קוסמה.

ריקי שחם - האומנית יאיוי קוסמה

בתערוכה נחשפים לציורים בצבעי שמן בעלי טאץ׳ סוריאליסטי וחושני. עם ההתקדמות בחלל אנו נחשפים לסגנון ״רשת האינסוף" שפיתחה קוסמה ולקיבעון שלה למוטיב  ההתפשטות וההתרחבות. זאת טכניקה שנקראת אימפסטו – שימוש בצבע סמיך, שמאפשר עבודה בשכבות, תוספת, גריעה, ויצירה של טקסטורה.

ריקי שחם - האומנית יאיוי קוסמה

קוסמה משתמשת באימפסטו כדי לייצר ״כיסים״ קטנים, נקודות, פתחים בתוך הצבע. וציורי השמן שאפיינו את שהותה בניו יורק והם התגשמות חלום וגם חלום בלהות מבחינתה.

בהמשך החללים מתחילות הצבות החלל המפורסמות שלה, שהופכות את התערוכות שלה לכל כך אטרקטיביות ומלהיבות. מתחילים בעדינות בשיטוט בין עבודותיה הנוגעות ועוטפות. השימוש בחומרים רכים ובאובייקטים שונים משאירים את הצופה נפעם מהעושר והטוויסט מעולמה הפנימי המורכב.

ריקי שחם - האומנית יאיוי קוסמה

במהלך חייה, בהיותה במצב נפשי מורכב שגזל ממנה את היכולת לצייר, קוסמה פרסמה כעשרים ספרים, ביניהם ספרי שירה, רומנים וסיפורים קצרים. אם התגברותה על מצבה הנפשי המעורער היא חזרה לצייר וכאן אפשר לראות את המיטב מציוריה, בהם היא פורחת והופכת לאומנית הקנונית שאנחנו מכירים כיום, עם דלעות, ציורי אקריליק מפעימים ומשטחי צבע עזים ולא טריוויאליים. עבודות הקולאז' הדיו והגואש מטלטלות את הצופה. השיא של התערוכה ללא ספק הוא חדר המראות עם הדלועים שהוא בפני עצמו חוויה עוטפת ומדהימה שרק קוסמה יכולה לייצר.

זאת חוויה לחיים, ואני ממליצה בכל ליבי לרוץ להיכנס למרחב זמן אחר, לקחת את הזמן ולדעת שלצפות בעבודה ברמה של אומנית עצומה כזאת היא דבר של פעם בחיים. שלכם, ריקי שחם.

ריקי שחם - האומנית יאיוי קוסמה

Join the Conversation

17 Comments

  1. יאה, תודה… הייתי מתה לראות את התערוכה המדהימה הזאת. מנסה להשיג כרטיסים.

  2. תערוכה של פעם בחיים, ממש עובד על החושים, מעיף למרחב אחר. יודע שקשה להשיג כרטיסים – אבל מי שיכול, שינסה.

  3. יואו נהדר, ראיתי פעם אחת עם חברה, אבל הזמנתי כרטיסים לאפריל, רוצה ללכת עם בעלי הילדים.

  4. יפה מאד. והסיפור האישי של האומנית מרגש, איך אדם מצליח להחלץ מהשדים הפרטיים שלו.

  5. אומנית מיוחדת כל כך. אהבתי מאד את התערוכה שלה והן את סיפורה האישי.

  6. אהבתי את התערוכה ובעיקר קראתי עליה, נפש סוערת כשלה יכולה למצוא לעצמה ביטוי רק באומנות.

  7. התברתי לתערוכה, צבעים מציפים, משקפים עולם פנימי מסקרן ומאד יוצא דופן.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *