"החיים האנושיים הם רק סידרה של הערות שוליים בתוך יצירת מופת מהירה, מעורפלת ולא גמורה."

נבוקוב חי כל חייו הבוגרים בגלות. בעקבותת המהפיכה הסובייטית הוא יצא עם משפחתו מתחומי רוסיה ב 1919 כשהיה בן 20 ולא שב אליה עד סוף ימיו, גם לא כתייר.

על פועלו של נבוקוב אפשר למלות כרכים רבים, אולם אני בוחרת הפעם להתייחס לספרו האלמותי לוליטה שיצא לאור לפני יותר מ60 שנה. המבקרים כתבו עליו ביקורות כל כך שנויות במחלוקת שהדבר היחידי שאני ממליצה לכולם זה פשוט לקרוא את יצירת המופת הזאת ללא דעות קדומות או כל תפיסות ברוח ה me too שלאורן אני לא בטוחה שספר כזה היה מתקבל היום בצורה שהוא יצא לאור בזמנו.

ריקי שחם סיפורים

גרם גרין- כתב על לוליטה שזהו אחד משלושת הרומנים הטובים ביותר שקראתי, ובאותה נשימה ,באופן פרדוקסלי שזוהי פורנוגרפיה משולחת כל רסן שמי שיפרסם אותה בוודאי ישלח לכלא.

ריקי שחם סיפורים ומעשיות

ג'ון ג'ורדון- כתב זהו אחד הספר הכי מזוהם שקראתי.

זוהי יצירת אומנות שטנית.

זוהי יצירה בעלת מטרה מוסרית ביותר.

לוליטה היא וידויו של אינטלקטואל בורגני, פדופיל הנמשך לילדות בנות 12-13 ומתאהב בילדה המכונה לוליטה. כדי להגיע אליה הוא נושא לאישה את אימה האלמנה ומנסה לקיים יחסים עם הבת. הוא זומם לרצוח את האם כדי להפטר ממנה, אבל זו מקדימה אותו ומתה. לוליטה והוא יוצאים למסע באירופה. הומברט מתמכר לתשוקותיו המוזרות, אלא שלוליטה מתפתה לגבר אחר בעל נטיות דומות. הומברט עוקב אחרי יריבו ורוצח אותו.

דמותה של לוליטה הצליחה להבעיר את הקרקע כמו שאף אחד לא הצליח לפניה והעלתה שאלות כמו האם הספרות יכולה לשאת הכל?

הסופרת גיל הראדן כותבת שמי שפוסל את הרומן לא קרא אותו או שלא הבין אותו. מדובר ביצירה מוסרית לתפארת, שעניינה ההתפתות לחטא ותודעת החטא שאין לו כפרה, שבא לאחר מעשה.

לוליטה היא אולי המחקר הגדול ביותר שנעשה בנושא ההונאה העצמית והקשר שבין הונאה עצמית לרוע.

נבוקוב כותב- "האלכימיה של האומנות תהפוך את הצער והתוגה לנחלתם של ארורים"

אז עכשיו חברות וחברים אחרי קדימון פרובוקטיבי כזה רוצו לקנות את הספר ופנו לכם זמן חסר שיפוט לצלול לאחת מיצירות הפאר של הספרות.

שלכם באהבה ריקי שחם.

Join the Conversation

2 Comments

  1. הגדולה שלו כסופר היה שכתב שלא בשפת אימו רוסית, אלא באנגלית. גאון אמיתי.

  2. בדיוק התחלתי לקרוא את הספר הזה אתמול. אי אפשר להפסיק לקרוא.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *