" אל תפחדו משלמות -לעולם לא תגיעו לזה"

אין אדם, חברות וחברים, שלא מכיר את סאלבדור דאלי ואת יצירותיו הבלתי שיגרתיות . בעבודותיו בולט צירוף של תמונות חלום ביזארית ומלאות דימיון המושפעות מאמני הרנסאנס הגדולים כמו גם מתורתו של זיגמונד פרויד. יצירתו השתלבה באופן האקסצנטרי והתאטרלי והשפיעה רבות על אומנות המאה העשרים והמאה העשרים ואחת בציור, בפיסול, במוסיקה, בצילום ובקולנוע.

דרכו האומנותית מאופיינת בחיפוש בלתי נלאה אחר הגדרת סיגנונו והוא מנסה את מכחולו בכל סיגנון שיכול היה למצוא, מסגנון קלאסי אקדמי ועד אוונגרד חדשני. את שיטת עבודתו הוא מכנה פראנואיאקטית-קריטית של נגיעה בתת המודע לשם השגת יצירתיות אומנותית גדולה יותר. בהמשך דרכו הוא מתנסה בשיטות ובמדיות יוצאות דופן וכן באמצעים חדישים שיצרו אשליות אופטיות .

אנדי וורהל הצהיר כי לדאלי היתה השפעה חשובה ביותר על הפופארט.

ביצירותיו של דאלי הן הגרפיות והן הפיסוליות יש רעיונות קבועים של סדרת סמלים שאפשר לסדר אותן במילון הסמלים הגדול של דאלי כגון ביצה, קב, ביצה רכה, מלאך, פיל, קרנף, מגירה, ונוס ממלי וכמובן השעון הרך.

עבור דאלי עיצוב השעון מושפע מגבינת הקממבר הנמסה בשמש. הזמן אצל דאלי איננו ליניארי אלא אובייקטיבי וגמיש כחומר פלסטי בחלל הזמן הנחווה באופן שונה בהתאם לצופה ולחוויה. זהו גם סמל לשליטת הרוח האנושית בזמן, הנע כביכול באדישות מהעבר להווה, אך ביכולת הרוח האנושית לעצב אותו כחומר ביד היוצר.

בשנים האחרונות אנחנו עדים לשימוש של תחפושת דאלי בסידרה הספרדית המצוינת בית הנייר מה שמגדיר מחדש את הבלתי אפשרי במציאות.

אני חושבת לעצמי כמה המשפט הצבעוני של דאלי "הסוריאליזם הוא הרסני, אך הוא הורס את מה שנחשב כשרשראות המגבילות את החזון שלנו" נכון לרוח התקופה בה נפרצות גבולות המחשבה האנושית המוגבלת של זמן ומרחב.

פתאום מסע בחלל ונחיתה על הירח כחלק מהקמת נקודת זינוק להקמת ישובים אנושיים על מאדים הופכים להיות מחשבות שבשיגרה. נראה כי שרשראות המחשבה המגבילות נפרצות כל יום מחדש ומגדירות את הסוריאליזם של האתמול כמציאות הראליסטית של היום.

חברות וחברים יקרים תנו לזמן לנזול לכם מבין האצבעות בכדי שיוכל להתחבר באופן סוריאליסטי למרחבים חדשים.

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

  1. הייתי רוצה להיות זבוב קטן על הקיר של הסטודיו של סלבדור דאלי, להבין קצת מה עבר לו בראש בתהליך האומנותי היצירתי שלו, שלא דומה לשום דבר….

  2. תמיד סיקרנה אותי הדמות שלו ולהבין מה הוא רוצה להביע דרך אומנות שלו, אם כי זו אינה סוג האסתטיקה שאני מוצא יפה.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *