סמואל בקט-מחכים לגודו

ריקי שחם תמונות
ריקי שחם מציגה את סמואל בקט

"תנסו שוב. תיכשלו שוב. תיכשלו טוב יותר."

יצירתו של סמואל בקט חתן, פרס נובל לספרות, מוכרת כנוקשה ומינימליסטית ומשקפת פסימיות עמוקה אודות טבע האדם והמצב האנושי.

בקט נחשב לאחד מגדולי מחזאי האבסורד ויש הרואים בו אקזיסטנציאליסט. את הפירסום הגדול ביותר שלו הוא זכה בעקבות המחזה שלו "מחכים לגודו."

המחזה נכתב בתחילה בצרפתית ופורסם בשנת 1952התירגום לאנגלית נעשה,שנתיים לאחר מכן, בזמן שהמחזה היה כבר הצלחה גדולה והוא הוצג ועדיין מוצג בכל רחבי העולם.

באופן כללי עוסקים המחזות שלו ביאוש והרצון לחיים בעולם לא מובן.

בכל היצירה מהתקופה הזאת , ניתן לראות את התפתחות האמונה אצל בקט שהכתיב תהליך של גילוי עצמי ושל עיסוק בחלל שבין העצמי לעולם האובייקטים.

מחכים לגודו שייל לז'אנר של מחזות האבסורד שהוא מנוגד למחזה הקלאסי הן מבחינת הרעיונות והן באופן הצגתם על הבמה.

במחזות האבסורד המחזאי אינו רוצה משהצופה יקבל אישור שהעולם נוהג באופן רציונאלי אלא להיפך, הוא מבקש ל"קרוע" את מסך האשליות של הצופים ולהציבם בפני האמת: העולם הוא אבסורדי, אין בו היגיון.

חוסר האונים של האדם שאין לו שליטה על חייו הוא אחד הנושאים שבהם עוסק מחזה האבסורד. הדמויות והתפאורה במחזות האבסורד הם סמלים שכן מטרת המחזה היא להעביר רעיונות על טבעו השל האדם ולא לעסוק באירועים מהווי המציאות היומיומית.

לסיכום חברות וחברים הרעיונות המרכזיים במחזה מחכים לגודו הם:

הוודאות היחידה היא אי הוודאות. דבר אינו קורה. זוהי בחינה לעומק של מצב סטטי , איש אינו בא, איש אינו הולך, זוועה.

השם גודו נגזר מהמילה god אלוהים.

וגודו על פי בקט נמצא באדם עצמו. רק לאדם המוצא את הכוחות הפנימיים שבו, יש משמעות לחיים. התעמקות במצב הסטטי הכפוי מעלה את מושג הזמן כמרכיב מבוטל בהוויה הקיומית . "נקודת הזמן לא דומה למה שהיה ולמה שיהיה וצריך חשיבה מאוד לא באנאלית כדי לצאת מהעבדות שלנו."

רק לאדם המוצא את הכוחות הפנימיים שבו , יש משמעות לחיים. המשמעות היא בעצם החיפוש . אדם כזה אינו פאסיבי כשני הנוודים שלפנינו, וגם אינו זקוק להוכיח את כוחו כמו פרודו. האקטיביות שלו מתבטאת בחיפוש אחרי גודו הפנימי.

באהבה רבה ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

  1. מסכימה לגמרי עם בקט, גודו נמצא באדם עצמו. המאבק למשמעות הוא המאבק למציאת הכוחות הפנימיים שבכל אחד.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *