חייה ומותה של מרלין מונרו שזורים בהוויה האמריקאית וחתומים לנצח. מרלין הייתה שבויה בידי סמלים ומיתוס וניהלו אותה. המשבר הנפשי שעברה מציג את הקונפליקט הנורא שבו הייתה נתונה , בין רצונה להיות שחקנית גדולה ואינטליגנטית לבין מה שהחברה תבעה ממנה- להישאר בלונדינית יפה וחסרת בינה. כך מגלמת מרלין מונרו את תפקיד הגיבור שנעשה קורבן בחברה בה הוא חי.

מרלין גדלה בבתי יתומים ונדדה בין בתים מאמצים. אבל בגיל 20 כבר הופיע בתמונות עירום ללוח שנה. ובגיל 30 כיכבה בסרטים רבים. ראו בה בלונדינית מטופשת, סמל מין, ובמקרה הטוב כוכב קולנוע. בגיל 36 התאבדה. וורהול הצעיר ממנה בשנתיים , עקב אחר הקריירה שלה כפי שהוצגה בתקשורת. מרלין מונרו נהפכה במותה מסתם שחקנית יפה ומפורסמת, לאלה מיתולוגית, לסמל. ימים מספר לאחר מותה רכש וורהול תצלום-פרסום שלה בשחור לבן, משנת 1954 לסרט בו השתתפה. הוא חתך והוציא מן התצלום רק את פניה.

הנוכחות הבימתית שלה, יופייה, מאהביה הנודעים ופטירתה המסתורית הפכו את מרלין מונרולסמל מין ולאייקון ענק של התרבות הפופולרית.

ב1962 ב5 באוגוסט נמצאה אלילת הקולנוע הזוהרת בכל הזמנים במיטתה ללא רוח חיים. העולם התבשר כי היא התאבדה ע"י בליעת כמות גדולה של כדורים, וכי בידה היא החזיקה את שפורפרת הטלפון כמו היה זה אות כי היא התחרטה ברגע האחרון אולם לא היה מי שישהה לקריאת העזרה הנואשת שלה.

את הקריירה שלה בדוגמנות החלה מרלין בסוכנות הדוגמנות " בלו לוק" בשם הבדוי " גי'ן נורמן" והחלקת שיערה וצביעתו לבלונד הפכו אותה לדוגמנית המצליחה ביותר שלהם.

"תמיד הרגשתי שאני אף אחת, והדרך היחדה להיות משהיא הייתה להיות משהיא אחרת"

השאיפה האמיתית של מרלין הייתה להיות שחקנית ולאחר סידרה די כושלת של סרטים  היא הופיעה  בסרטים-"בגברים מעדיפים בלונדיניות" ב"איך להינשא למיליונר" שהפכו אותה באחת לשחקנית הידועה ביותר בעולם בתקופתה.

מרלין התחתנה שלוש פעמים וניהלה רומנים עם המפורסמים בשחקני הוליווד ולקראת סוך חייה עם האחים קנדי ג'ון ורוברט. מסלול חייה היה רצוף בקשרים עם גברים ומטפלים ששלטו על חייה וניסו לשלוט גם על מוחה באופן בוטה ואכזר.

"הוליווד היא המקום שבו ישלמו אלפים עבור נשיקה, וחמישים סנט על הנשמה,

חברות וחברים החברה גברית השוביניסטית של המאה הקודמת השתמשה במרלין   באופן מחפיץ לצורכי יצירת מיתוס השווה כסף ותו לא. את החיים הם הצליחו לקחת ממנה אולם המיתוס שהיא הפכה להיות  יהדהד כנראה לנצח.

שאהבה שלכם ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

  1. ספרות טובה מחברת אדם לנשמה שלו. צ׳ארלס דיקנס הוא אחד מהסופרים שעושים לי את זה: גורמים לי לחשוב על האחר, לאהוב, לרצות להיות אדם טוב יותר.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *