"אין דבר נוראי ופואטי מהמאבק של גורדי השחקים עם הרקיע שמכסה אותם."

פדריקו לורקה גרסיה ,  מגדולי סופרי ומחזאי ספרד, נולד בכפר קטן ליד גרנדה ב1899.  הוא חיי את חייו במדריד שם חי במרכזה האינטלקטואלי של העיר. היא היה מיודד עם פבלו נרודה, הצייר הסוריאליסט סלבדור דאלי והקולנוען לואיס בונואל. לורקה שאב השראה מן התרבות האנדלוסית הצוענית והפך למייצגה של תרבות זאת. לורקה היה משורר מחזאי ובמאי בתיאטרון הספרדי מהזרם שהטמיעו רעיונות מודרניים כמו סימבוליזם ,פוטוריזם וסוריאליזם. דמותו ויצירתו הן בעלות ממדים כמעט מיתיים בעולם בכלל ובספרד במיוחד.

"אם נכון הדבר כי אני משורר בזכות אלוהים או השטן , אני משורר גם בזכות מאמציי"

לורקה מרד בתיאטרון הריאליסטי של הבורגנות ויצר תיאטרון סוריאליסטי. " חתונת הדמים"  , החלק הראשון בטרילוגיה שכתב משלב תיאטרון ושירה ומזכיר טרגדיה יוונית בנוכחות המתמדת של המוות המרחפת מעל למחזה כולו. החלק השני של הטרילוגיה "ירמה" הוא מציג קונספט טרגי של נפש עקרה בחיי הנישואין. "בית ברנרדה אלבה" החלק השלישי, נכתב מעט לפני הריגתו של לורקה ומתאר אמא טיראנית החולשת על משפחתה ביד רמה ובנותיה." המשורר אומר את האמת " הוא קובץ של שש מיצירותיו החשובות של לורקה. חייו של לורקה היו רצף של התמודדות אמיצה עם מיניותו ההומוסקסואלית , עם חברה שבה חי  ועם הפער העצום בין מאווייו ובין המציאות.

" התיאטרון הוא השירה שיוצאת מתוך הספר וצועדת הרחובות"

ב1936 לורקה נורה ונרצח עי חיילי הפלנגה בעת מלחת האזרחים בספרד והוא בן 38 בלבד

"כי תבוא שעתי ואמות, עם הגיטרה שלי קברוני בחולות שעל שפת הנחל."

חברות וחברים קצרה היריעה מלהמליץ על אחד מספריו הנפלאים של לורקה, אז בואו נתחיל -בחתונת דמים – כדי לגעת בכשרון העצום הזה שנגדע בטרם עת בשל מלחמות דמים נוראיות.

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

4 Comments

  1. משורר בניו יורק הוא ספר שעיצב את זהותי. כמה קראתי אותו בתיכון.

  2. כמה זמן לא קראתי אותו ! עשית לי ממש חשק לחזור ליצירותיו שגדלתי עליהם.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *