אלן טיורינג היה מתמטיקאי יוצא דופן בצד התיאורטי והמעשי של מדעי המחשב.

הוא הנחיל לעולם את מכונת טיורינג- מודל מופשט למכונת חישוב אוניברסלית אשר מתאר את אופן פעולתו של המחשב ואת מבחן טיורינג הבודק האם למכונה כל שהיא יש בינה מלאכותית שלא תאפשר להבחין בינה לבין בן אדם.

טיורינג נחשב לאבי מדעי המחשב והבינה המלאכותית. כמו כן הוא היה אחד מהשותפים לפיצוח ה"אניגמה", מכונת ההצפנה של הצבא הגרמני, דבר שתרם תרומה מכרעת על ניצחונן של בעלות הברית על גרמניה הנאצית.

טיורינג היה המפתח של מכונת פיענוח שכונתה "בומב" אשר מיכנה והאיצה את תהליך הפענוח של הודעות האניגמה המוצפנות.

כל זאת ועוד חברות וחברים לומר שזה לא עזר לו לחמוק מהגורל האכזר של הבורות של חברה שמרנית ומעוות שראתה בהומוסקסואליות עבירה חמורה על חוקי " המוסר" המנוון של החברה.

חוקים המושתתים על חוסר מודעות על כפייה דתית עמוקה על פחדים ועל רצון לשלוט על הפרט בכדי שלא יזעזע את יסודותיה המנוונים של התפיסות החברתיות המקובלות. תפיסה הפוגעת עמוקות בחופש הבחירה ובחופש הפרט וכל זאת לומר לפני 70 שנה בלבד!

לטיורינג שהמצאותיו הצילו מיליוני אנשים ממות ושינו את גורלה של החברה מכאוס הרסני לא עמדה הזכות הבסיסית לחופש הפרט. הוא נשפט והורשע בעבירה החמורה של "הומוסקסואליות". הוא טופל באמצעים כימיים לדיכוי היצרים " המעוותים" שלו דבר שגרם לו לסבל וקושי עצומים שהביאו אותו לשם קץ לחייו שבועיים לפני יום הולדתו ה42.

ו"לצדק הפואטי "שנעשה לו שנים אחרי , ב2009 פרסם ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון הודעת התנצלות בשם ממשל בריטניה על היחס לו זכה טיורינג  ממוסדות השלטון הבריטי, הצהרה בה הוכר טיורינג "כקורבן הכי מפורסם של ההומופוביה בבריטניה" .

בדצמבר 2013 העניקה לטיורינג מלכת בריטניה אליזבט השנייה חנינה פואטית.

ב2014 הופך הסרט "משחקי החיקוי" המתבסס על הביוגרפיה שלו לסרט זוכה אוסקר המנציח ומנגיש לקהל הרחב את העוול העצום והמזעזע שנגרם לו ולרבים מהקהילה המנודה דאז ואת פעילותו יוצאת הדופן וגאוניותו ששינתה את גורל אירופה בכלל ואת גורל האדם בפרט

וכמו תמיד ממליצה לכולם לראות את הסרט ולהצדיע לפועלו של טיורינג

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

  1. במידה מסויימת האנושות חבה לו חוב גדול. אין לדעת איך היתה מסתיימת מלה״ע השנייה בלעדיו.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *