הארווי מילק ה"לותר קינג של ההומוסקסואלים"

"צא צא היכן שלא תהיה"

זו הייתה הסיסמה שהובילה את מאבקו האמיץ ופורץ הדרך של מילק לקידום זכויות הקהילה.

במהלך נערותו הבין מילק שהוא הומוסקסואל וההכרה הזאת הגדירה את חייו ומאבקו לחיים של שוויון לקהילה הלהט"בית.

לאחר שירותו הצבאי בצי במשך 4 שנים הוא הגיע לסן פרנסיסקו והתהרה בחיים ובהוויה שהתפתחה שם משכה לשם המון הומוסקסואלים מכל רחבי  ארה"ב .

מילק החל לפעול לקידום אינטרסים של הומוסקסואלים בקליפורניה בכלל ובסן פרנסיסקו בפרט.

הכינוי "ראש העיר  של הקסטרו " דבק בו בשל פעילותו זמן רב. ב1973 החליט לנסות להיבחר למועצת עיריית סן פרנסיסקו אולם רק אחרי 4 שנים ולאחר 4 כישלונות להיבחר הוא נבחר לעירייה והפך להומוסקסואל הגלוי הראשון שנבחר לכהן כחבר בעיריית סן פרנסיסקו  ואחד מנבחרי הציבור הראשונים שהיו להט"בים מחוץ לארון.

Photo by Daniel Nicoletta.Harvey Milk as Mayor for a Day.March 7, 1978.When Harvey was acting mayor for one of the days that Mayor George Moscone had to be out of town, it was like the marx brothers in the mayors office.. when I can in to photograph harvey that day i was greeted by harvey with an option of recieving any commission my heart desired, and in the background Jim Rivaldo some other friends Harvey's were having fun playing with the mayors paper shredding machine which was built into his huge wooden desk.

ב1978 נידונה בקליפורניה יוזמת בריגם שמטרתה הייתה למנוע מהומואים לסביות וכל מי שתומך בזכויות הקהילה הלהט"בית מלעסוק בהוראה בבתי ספר ציבוריים במדינה.

מליק היה ממובילי  המאבק ביוזמה והוא הוליך במצעדי מחאה מאות אלפי אנשים שיצאו למחות נגד יוזמת הבהרות והאיוולת שניסתה לרמוס באופן ברוטאלי את עיקרון שוויון הזכויות הבסיסי של כל אדם בארה"ב בכלל ואת שוויון הזכויות של הקהילה הלהט"בית בפרט .

"אני רוצה שתדברו על זה. אתם חייבים לצאת. צאו החוצה אל הוריכם, אל קרובי המשפחה שלכם."

באותה שנה בלהט ההפגנות נרצח מליק וראש העיר של סן פרנסיסקו ג'ורג' מוסקונה ע"י וייט שהיה חבר מועצת העירייה לשעבר ושהיה ידוע בתמיכתו בהגבלות על הומואים במערכת החינוך.

משפטו היה משפט ראווה לכל חברה האמריקאית שעדיין הייתה רדומה וכבולה בתפיסות הקדומות על המגדר הזה הוא קיבל 7.8 שנים על רצח כפול , כאשר את הפסיקה הובילה חבר מושבעים שלא כלל בני מיעוטים או אנשים שציינו גישה חיובית לזכויות ההומוסקסואלים .

אולם הצדק הפואטי רדף את וייט ושנה וחצי לאחר ששוחרר שחרור מוקדם אחרי 5.5 שנים הוא התאבד .

חברות וחברים הדרך לשוויון חברתי לכל המינים והגזעים  עובר דרך רכישת מודעות אישית וחברתית לעצמינו ולאחרים.

  ההיררכיה היחידה הקיימת בין בני אדם היא לא כמות הכסף שיש לו. לא מוצאו וצבע עורו. לא הנטייה המינית שלו .לא דתו ואמונתו אלא רק :

רמת המודעות שלך כאדם

וכמו תמיד לסיום הסרט

"מילק" בכיכובו של שון פן הנפלא שזכה בשני אוסקרים הוא הצדעה לפועלו ומאבקו של מילק שלא בכדי נקרא גם

 ה"לותר קינג של ההומוסקסואלים"

Join the Conversation

2 Comments

  1. מאבק מרגש לחופש וסרט מדהים. שון פן שחקן עם עוצמות יוצאות דופן.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *