ג'ורג' אורוואל

ג'ורג' אורוול-נביא בן זמנינו

"בזמנים של מרמה , לדבר את האמת זה אקט מהפכני"

ג'ורג' אורוול (George Orwell, יוני 1903–ינואר 1950) הוא כינויו הספרותי של אריק ארתור בְּלֵייר, שהיה סופר אנגלי ומחשובי הסופרים של המאה העשרים. אורוול התריע בכתיבתו כנגד אובדן חירות המחשבה האנושית בחברה המודרנית, הנשלטת על ידי משטרים טוטליטריים אפלים

"זה לא אפשרי לאדם חושב לחיות בחברה כמו שלנו בלי לרצות לשנות אותה"

בלייר נולד בהודו, שם שימש אביו פקיד זוטר בשירות האימפריה הבריטית. כשהיה בן שמונה חזר עם אמו ואחותו לאנגליה. הוריו שלחו אותו לפנימייה פרטית לבנים – מוסד שבלייר למד לשנוא. כעבור שנים כתב את החיבור אוטוביוגרפי Such, such were the joys  (שאותו התיר לפרסם רק לאחר מותו) על זכרונותיו המרים מתקופה זו. הוא למד בבית הספר היוקרתי איטון, אך לא ממש אהב את הלימודים, ובניגוד לרוב בוגרי איטון, לא המשיך לאוניברסיטת אוקספורד או קיימברידג', אלא התגייס למשטרה בהודו ושירת בבורמה במשך חמש שנים. הוא התפטר בגלל תחושתו כי השירות במשטרה גורם לו לסטות מייעודו בחיים להיות סופר, וכן משום שלא האמין עוד במערכת שאותה שירת. המסה הריגת פיל מתארת את סלידתו מהמשטר הקולוניאלי הבריטי.

" הבחירות שעומדות בפני בני באדם הן בדרך כלל לא בין טוב ורע אלא בין רע לרע"

בבורמה החלה התפתחותו הפוליטית של בלייר כאיש שמאל. הוא בחר לחיות בעוני כדי להתקרב למעמד הנמוך ולהתגבר על הרתיעה ממנו שהושרשה בו, חי בלונדון ובפריז עם פרוצות וקבצנים, ותיאר חוויות אלה בספר דפוק וזרוק בלונדון ופריז (1933), עליו חתם בשם העט ג'ורג' אורוול

."החלוקה האמיתית היא לא בין שמרנים למהפכנים אלא בין רודנים לחירותנים."

אורוול הצטרף לכוחות הרפובליקניים במלחמת האזרחים בספרד, נלחם ונפצע, התאכזב מהמצב בברצלונה וברח לצרפת, שם פרסם ב-1938 את הספר מחוווה לקטלוניה, שבו תיאר את חוויותיו מהחזית ומברצלונה ואת מסקנותיו הפוליטיות ממלחמת ספרד. ספר זה, הנחשב כיום ליצירת מופת, זכה להתעלמות כמעט מוחלטת עם הופעתו, בעיקר בשל חשבון הנפש הנוקב שעשה אורוול עם השמאל העולמי.

"אנשים בכל רחבי העולם ישנים בשלווה במיטותיהם בלילה, משום שיש אנשים קשוחים העומדים נכונים לפעול באלימות למענם"

האירועים שחווה בספרד הפכו את אורוול למתנגד נחרץ למשטר סטלין בברית המועצות. דעותיו על כשלון הניסיון הסובייטי בוטאו באלגוריה חוות החיות (1945), שבה מופיע המשפט הנודע "כל החיות שוות, אך יש חיות ששוות יותר מאחרות". עד פרסום זה היה אורוול מוכר בחוגים הספרותיים בלבד, וספריו זכו לתפוצה דלה למדי. בשנת 1949 ראה אור ספרו הדיסטופי 1984 – המציג שלטון טוטליטרי קיצוני, ומתאר מציאות מפחידה שבה אסורה אפילו מחשבה אשר אינה תואמת את קו המפלגה השלטת. הספר השפיע על השיח הציבורי עד כדי כך שעולם הדומה לתיאור זה מכונה לעיתים "עולם אורווליאני". החיבור שימש עבור רבים אזהרה חריפה נגד הקומוניזם, והחדיר לשיח התרבותי רעיונות פילוסופיים ומושגים משפיעים כ"האח הגדול", "שיחדש", "משטרת המחשבות" ו"חדר 101".

"יתכן שהאדם מת כאשר מוח שלו עוצר, כאשרהוא מאבד את הכוח לייצר רעיונות חדשים"

1EN-625-B1945 Orwell, George (eigentl. Eric Arthur Blair), engl. Schriftsteller, Motihari (Indien) 25.1.1903 – London 21.1.1950. Foto, um 1945.

אורוול היה אדם צנוע וביישן, תיעב עסקנות ספרותית, והיה בודד למדי רוב שנותיו. הוא נישא פעמיים וכמה שנים לפני מותו אף אימץ בן. הוא נפטר בלונדון ב-1950 משחפת, שבה לקה ככל הנראה בתקופה שתיאר בספר דפוק וזרוק בפריז ובלונדון.

חברות וחברים ג'ורג' אורוול היה נביא הזעם של המאה הקודמת. בספריו הוא הקדים את זמנו ברעיונות מהפכניים שלצרי ממש היו נבואה שהגשימה את עצמה. נותר לי כמו תמיד להמליץ על כל אמת מהנובולת המולאות שלו כחורמלמחשבה על העתיד לבוא.

שלכם באהבה ריקי שחם.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *