אנתוני גאודי-וברצלונה העיר שחוברה לה יחדיו

בסוף המאה ה-19 החל להתפתח סגנון אדריכלות חדש בעיר ברצלונה. סגנון ה”מודרניסטה“, תת-סגנון קטלוני של תנועת ה”אר-נובו” הצרפתית. סגנון המודרניסטה, שהיה למעשה שילוב של אמנות מודרנית עם מוטיבים גותיים כלל אמנים קטלונים רבים, אך מהר מאוד הפך להיות מקושר דווקא לאנטוני גאודי. סגנון זה וגאודי עצמו הפכו להיות חלק מסימני ההיכר של העיר ברצלונה, אך רבים מחוקרי האמנות סוברים שעבודתו היא תת-סגנון בפני עצמה ומכנים אותה “סגנון גאודי”.

ברצלונה היא עיר המקדשת את הגאונות והטירוף. הדוגמה המובהקת לכך הוא החיבור המיידי של העיר עם האדריכל הכי משוגע והכי גאון באירופה, אנטוני גאודי, שבנה חלק גדול מסמלי


גאודי נולד בעיר ראוס שבקטלוניה למשפחה של אמנים.את לימודי האדריכלות ביצע בבית הספר לארכיטקטורה בעיר ברצלונה ונשאר בה למשך כל חייו היצירתיים. גאודי הושפע בתחילה מאדריכלות גותית וקטלונית עממית, ובעיקר מהאדריכל הצרפתי אז’ן עמנואל ויולה לה דוק (Viollet Le Duc), ממובילי התפיסה הניאו-גותית, אך במהרה החל גאודי ליצור בניינים בסגנון מקורי לחלוטין.

ראשית עבודותיו של גאודי:

המוטיבים שהופיעו בעבודותיו הראשונות וליוו אותו אחר כך לאורך כל יצירתו היו צורות אורגניות, כמו קונכיות וזוחלים, קשתות רבות, וצורות הנראות כזרימת מים.כל אלה משולבים עם אלמנטים ניאו-גותיים, הכוללים פסלי חיות מפחידות ואנשים מעוותים, ואלמנטיים קטלוניים כמו פסיפסים משברי חרסינה צבעוניים שמעטרים את חזיתות הבניינים שעיצב. החומרים בהם השתמש גאודי היו מקוריים ורבים, כגון ויטראז’ים, פסיפסים, אריחי קרמיקה וברזל.


גאודי הקפיד לחקור ולפתח את החשיבה האדריכלית שלו כל הזמן, הוא הכין טבלה של חומרים הזמינים לעבודה, כולל ריכוז של התכונות העיקריות שלהם. הוא יצר דגמים מוקטנים של הפסלים אותם בנה וביצע ניסויים רבים בצורת בניית הקשתות שלו כך שיהיו עמידות ביותר.

 "האדריכל הוא האדם הסינתטי, זה שיכול לראות את הדברים ביחד לפני שהם עשויים"

למרות שהיום נראה שגאודי וברצלונה אחד הם, סגנונו החדשני של גאודי לא התקבל בזרועות פתוחות על ידי תושבי ברצלונה. יצירתו הגדולה הראשונה ה”קאסה מילה” (Casa Milá) זכתה בתחילה לכינוי “לה פדררה” (“המחצבה”), מפני שתושבי העיר שנאו אותה וטענו שהיא מכערת את פני העיר. כנראה שגם עובדת היותו בן טיפוחיו של התעשיין העשיר אוסבי גואל (Eusebi Güell) לא תרמה לחיבה העממית אליו. את ההערכה על עבודותיו וסגנונו קיבל גאודי לאט לאט עם המשך יצירתו. הציבור רחש לו כבוד רב גם בגלל היותו לאומן קטלוני נלהב שדיבר רק קטלונית.

את שנות חייו האחרונות הקדיש גאודי ימיו ליצירתו הגדולה ואולי אף המזוהה ביותר הסגרדה פמיליה (Sagrada Familia, קתדרלת המשפחה הקדושה),שאותה מעולם לא זכה להשלים. כמו כל אמן גדול, גאודי סיים את חייו בעודו עובד על פרוייקט חייו, כאשר נדרס על ידי הרכבת החשמלית בסמוך לקתדרלה בזמן עבודתו. ישנן עדויות שטוענות שהדבר אירע בעודו צועד לאחור, מחזיק בתוכניות הבנייה של הקתדרלה ומסתכל לעבר מגדליה הנבנים של הקתדרלה. בניית הקתדרלה טרם הסתיימה עד היום הזה והתוכניות של עיריית ברצלונה הן לסיים את העבודות עד שנת 2026, לרגל חגיגות 100 שנים למותו של גאודי.

מרבית עבודותיו של גאודי נמצאות ברובע האישמפלה (רובע “ההרחבה”) בברצלונה וחלקן, כמו קאסה מילהארמון גואל ופארק גואל, הוכרזו על ידי אונסק”ו כאתרי מורשת עולמית.

חברות וחברים אין מי שיגיע לברצלונה ולא יעשה את הקידוש המחומש שלה קרי המבנים המופלאים שהוריש לה גאודי בסגנונו היחודי והמזוהה כל כך עם יצירתו הגיאונית.

סיגנונו מורכב מהתבונונת בטבע ובקווים המתעכלים שלו. פירוק חומרים לחלקים קטנים והרכבתם מחדש בנותנו להם משמעות שונה לחלוטין . הפסיפס הצבעוני שיוצר יש מאין בחומר הוא הסוד של עבודתו

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *