"רק עם הלב נוכל לראות מה נכון, מה שחשוב האמת הוא בלתי נראה לעין"

"היזהרו מעצי באובב"' מציע הנסיך הקטן החושש פן יבקיעו שורשיהם את הכוכב הקטן שלו. האומנם מעצי באובב כדאי להיזהר? אם לשפוט על-פי הביוגרפיה של מי שכתב אותו, אנטואן דה סנט-אכזופרי, צריך להיזהר בעיקר מטיסות וממטוסים. לכן, יש משהו מכמיר לב בהחלטה לקרוא את נמל התעופה של ליון דווקא על שמו.

" אולי האהבה היא תהליך שאני מוביל בו אותך בעדינות בחזרה אל עצמך"

סנט-אכזופרי, שנולד למשפחה מיוחסת מאזור ליון בשנת 1900, לא עבר את מבחני הקבלה לחיל הים, ועל כן עשה קורס טיס ונשלח לחיל האוויר הצרפתי. רק ב-1926, בגיל 26, התחיל לטוס ממש והטיס משלוחי דואר. בתחילה עשה זאת בקו טולוז-דקאר. אחרי שעבר לאמריקה הלטינית התמנה למנהל הדואר המוטס בארגנטינה. חוץ מזה, כתב וכתב ואחרי תקופה מסוימת שב לאירופה.

"מטרה ללא תוכנית היא רק משאלת לב"

ב-29 דצמבר 1935 יצא סנט-אכזופרי מפריז לטיסה שהייתה אמורה להסתיים בסייגון, אז בהודו-סין הצרפתית וכיום בווייטנאם. תקלה טכנית אילצה אותו לבצע נחיתת אונס בחלק הלובי של מדבר סהרה. הוא והמכונאי אנדרה פיבו הלכו ברגל במשך שלושה ימים עד שהגיעו למקום מיושב וכך ניצלו חייהם. הזיותיו מאותו מסע עובדו כמה שנים אחר כך לאחת היצירות הידועות והאהובות ביותר בעולם – "הנסיך הקטן".עברו לתצוגת גלריה

" הדיבור הוא מקור כל אי ההבנה"

סנט-אכזופרי כתב ספרים רבים, אבל יצירתו הידועה מכולן, כפי שציינתי, היא "הנסיך הקטן", שזכתה לא רק לתרגומים למאות שפות (ולפעמים, כמו בעברית, ליותר מתרגום אחד), אלא גם להמון פירושים ויצירות שנכתבו בעקבותיה. זה תמיד סימן לקלאסיקה.

הנסיך הקטן, כשמו כן הוא: נער צעיר שהגיע לכדור הארץ מכוכבון קטן, שעליו שלושה הרי געש ועץ באובב שמאיים להרוס את הכוכב בשורשיו האלימים. אה, כן, כמובן, גם השושנה חיה שם. השושנה הסנט-אכזופרית היא אישיות שכדאי להימנע מקרבתה ככל האפשר, ממש כמו הנסיכה על העדשה: היא חמוצה, היא רגזנית, היא נודניקית ושום דבר לא מספק אותה. כמה חבל שיש גברים, והנסיך הקטן ביניהם (אולי בשמו של סנט-אכזופרי), שזה מודל הנשיות שמושך אותם.

"ראשיתה של אהבה אמיתית במקום שאין מחכים לכל תמורה"

אבל אפילו לנסיך הקטן יש גבולות, ומריבה עם השושנה גורמת לו לצאת לדרך. ובדרך, כמו בכל דרך ספרותית, הוא פוגש כל מיני טיפוסים שהמאפיין המרכזי באישיותם לקוח ממסורות מדיאווליות ורנסנסיות. אחת היצירות המוכרות שבהן היא "The Faerie Queene" שפרסם אדמונד ספנסר ב-1590. ביצירה הזאת, שבה 36 אלף שורות, הוא בוחן באמצעות דמויותיהם של אבירים שונים תכונות שאותן ניתן לייחס לאציל.

ומהו הטוויסט של סנט-אכזופרי? הדמויות שלו, המלך, הגאוותן, איש העסקים, השיכור, מדליק הפנסים וכיוצא בזה דמויות, אינן מייצגות באמת את מה שהן קרויות על שמו, אלא את ההיפך: השיכור ששותה כדי לשכוח את חרפת השתייה, המלך שפוקד על הכוכבים הסובבים אותו לעשות מה שבכל מקרה היו עושים וכולי וכולי. על כן, העיצוב הספרותי הזה אינו מציית לכלל שממנו נגזר, אלא בעצם מלעיג עליו.

"אין לראות את הדברים היטב אלא בלב בלבד, כי הדבר החשוב באמת סמוי מן העין"

ולמה מבקש הנסיך הקטן מהמספר לצייר לו כבשה? יש לקוות שאולי היא תאכל סוף-סוף את השושנה המעצבנת שלו. הרי בניגוד למה שאמרה לו, יש עוד רבות כמוה על פני כדור הארץ, והיא תחסר לו פחות ממה שהיא סבורה. הגילוי שיש עוד רבות כמותה שבר אמנם את לבו של הנסיך, אבל הוא יתאושש. אשתו של סנט-אכזופרי, קונסואלו דה סנט-אכזופרי, שרבים ראו בה את השושנה הדוקרנית ההיא, חיברה את הספר "זיכרונות הוורד", זמן קצר לאחר מותו, אבל לא פרסמה אותו. רק שני עשורים אחרי מותה מצא אותו חוסה מרטינס פרוקטואוסו, מי שעבד איתה שנים ארוכות, וגם הוציא אותו לאור בשנת 2000. הספר תורגם לשפות רבות וגם לעברית.

חברות וחברים. מי מאיתנו לא גדל על הנסיך הקטן? אני בטוחה שכל אחד קרא אותו לפחות מספר פעמים ובכל גיל בו חזרנו אליו אינו בו פירושים חדשים שנוספו לנו עם התובנות שאספנו בחיים. עכשיו אני רוצה לתת לכולנו קצת רקע על הסיפור האיקוני הזה שממקם את אנטואן בעולם הספרות כסופר יוצא דופן בחייו ובכתיבתו. למרות שאנטואן כתב מספר לא מבוטל של ספרים הוא מזוהה באופן עמוק ומיוחד עם יצירתו חובקת עולם " הנסיך הקטן"

קחו לכם רגע נוסף קסום לחזור למסע הנפלא של הנסיך הקן והרשו לדימיון שלכם להפרד ממגבלות המקום והזמן.

באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *