"זה פרדוקסלי , אך אמיתי , להגיד שככל שאנחנו יודעים יותר, אנחנו נעשים יותר בורים. כי רק דרך ההשכלה והתבונה אנחנו נעשים מודעים למוגבלויות שלנו"

בזמן שכולם נשאו עיניים מעריצות אל תומס אדיסון ואל הנורה שלו, ממציא צעיר ששמו ניקולא טסלה התעקש שחשמל אמור לעבוד אחרת לגמרי. "זרם החילופין" שהגה, שנחשב אז למסוכן וקטלני, האיר בתוך שנים אחדות את העולם כולו. אם שמו כמעט אינו מוכר היום, זה משום שהוא העדיף להאכיל יונים ולתכנן בחדרו אינטרנט סלולרי, קרני מוות ומכונות זמן.

"אם היית יודע רק את הפאר של 3, 6 ו- 9, היה לך מפתח ליקום."

לא צריך להתאמץ כדי להיווכח עד כמה ניקולא טסלה שינה את העולם. מספיק להרים מבט לעבר אחת המנורות שמציפות את ביתכם באור יקרות, או להשקיף מהחלון אל הרחוב הסמוך, שמואר היטב למרות חשכת הליל. אבל רגע, לא תומס אדיסון הוא הברנש שהדליק לנו את האור? ובכן, לא בדיוק. אדיסון המציא את הנורה, אבל טסלה הוא זה שהביא את החשמל מתחנות הכוח אלינו הביתה – ובדרך הסתכסך עם אדיסון בקרב ענקים מר, שלמרבה הפלצות כלל גם מופעים פומביים של חשמול חיות למוות.

"אם אתה רוצה למצוא את סודות היקום, חשוב במונחים של אנרגיה, תדר ורטט."

כאן כדאי להסביר את ההבדל בין שני סוגי הזרמים החשמליים. הזרם הישר, כשמו כן הוא – כאשר נסגר מעגל חשמלי, החשמל המופק מתחנת הכוח נע בתוכו בקו ישר ורציף ומגיע לבית או למפעל. בעת שטסלה נחשף לפלאי האלקטרוניקה, כל מכשירי החשמל בעולם הופעלו בדרך זו. אלא שלזרם הישר יש חיסרון משמעותי: ככל שגדל המרחק שעל החשמל לעבור, כך הוא הולך ומאבד מעוצמתו. כדי לשמור על מתח חשמלי גבוה מספיק, היה צורך לעבות יותר ויותר את כבלי הנחושת שמוליכים את הזרם, או להקים בכל כמה קילומטרים תחנת כוח. שני הפתרונות הללו היו יקרים מאוד, אבל לא הייתה כל ברירה – עד שהגיע טסלה, והציע את זרם החילופין: כיוון התנועה של הזרם בתוך המעגל החשמלי מתהפך עשרות פעמים בכל שנייה. בדרך זו נוצר גל חשמלי המשמר את האנרגיה ומאפשר לה להגיע במתח גבוה גם למרחקים גדולים מנקודת ההפקה שלה. את מספר מחזורי ה"היפוך" בכל שנייה מודדים כיום ביחידות הנקראות הרץ.

"מלחמת הזרמים", כפי שכונה המאבק בין אדיסון לטסלה, הוכרעה עם פתיחת התערוכה העולמית במאי 1893.

"אם ניתן היה להפוך את שנאתך לחשמל, זה היה מאיר את כל העולם."

המארחת של היריד הייתה שיקגו, שהשתקמה במהירות מהשרפה הגדולה של 1871 וכעת הייתה נחושה להוכיח את עוצמתה כעיר התעשייתית המובילה באמריקה. בתערוכה, שהייתה הגדולה ביותר בהיסטוריה האנושית ומשכה אליה כחצי מאוכלוסיית ארה"ב דאז, הוצגו לעיניהם המשתאות של המבקרים חידושים מרהיבים כמו גלגל ענק, נורת ליבון, מדיח כלים, כיסא חשמלי וגם הרוכסן הראשון. וחשוב מכול – לראשונה בתולדותיו, היריד העולמי היה מרושת כולו בחשמל. אדיסון וטסלה התחרו ביניהם על הזכות לספק את הזרם למתחם הענק: הראשון, שכעת עבד עם חברת ג'נרל אלקטריק, הציע לעשות זאת תמורת כחצי מיליון דולר; טסלה ושותפו התעשיין הציעו מחיר נמוך במעט, וזכו. בשעות הערב של 1 במאי 1893 חזו 100 אלף המוזמנים באור מסמא עיניים שהציף את מרחבי התערוכה הענקית – וכמובן הופעל בזרם חילופין.

שני דולרים וחצי לכל כוח סוס. גנרטור תרמואלקטרי שיצר טסלה. צילום: גטי אימג'ס

ההצלחה של טסלה הייתה אדירה, ובאה לידי ביטוי בחוזה מיידי שנחתם עמו לבניית תחנת כוח הידרואלקטרית גדולה במפלי הניאגרה. היה זה אתגר עצום, אבל בתוך שלוש שנים הופעלה התחנה והחלה להפיק חשמל מכוח נפילתם של המים ובאמצעות טכנולוגיית זרם החילופין. עם תחילת המאה ה־20 כבר הגיע החשמל הזה למרחק 500 קילומטר דרומה משם, והאיר את כל העיר ניו־יורק וסביבתה. טסלה הפך למנצח הבלתי מעורער של מלחמת הזרמים.

"זו לא האהבה שאתה עושה. זו האהבה שאתה נותן. " 

חברות וחברים על טסלה נכתבו מיתוסים ונדלקו אין סוף נורות להאיר את המצאותיו. והכן באור הגדול שהוא הביא למציאות שלנו תמונה גאוניותו ואישיותו מורכבת. טסלה ידה עליות ומורדות בחייו אולם המצאותיו יאירו את המציאות האנושית לנצח.

"המוח שלי הוא רק מקלט, ביקום יש גרעין ממנו אנו משיגים ידע, כוח והשראה. לא חדרתי לסודות הגרעין הזה, אבל אני יודע שהוא קיים. " ניקולה טסלה –

כמו תמיד ממליצה לכולם לראות את הסרט על טסלה בכדי לקבל ניצוץ של רעיון על האיש המיוחד הזה.

Join the Conversation

3 Comments

  1. איזה משפט:
    "אם ניתן היה להפוך את שנאתך לחשמל, זה היה מאיר את כל העולם."
    אז מדמיין מה היה קורה למה היה ניתן להפוך את אהבתי….

  2. אוהבת לקרוא על אנשים כה מיוחדים ומעוררי השראה שהבינו משהו על היקום.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *