"זה לא משנה על מה אתה מסתכל, משנה מה אתה רואה כשאתה מסתכל"

הנרי דייוויד תורו היה טרנסצנדנטליסט בן המאה התשע-עשרה, הידוע ביותר במאמרו "מרי אזרחי" וברומן המאוחר יותר, ולדן . סופר, פילוסוף, חוקר טבע ומבטל, חי תורו על פי עקרונות מוסריים קפדניים וניסה לפשט את חייו על ידי כך שהוא חי בהרמוניה עם הטבע ועם תכתיב המצפון האישי שלו.

"מה שאדם חושב אודות עצמו מציין את ייעודו."

נולד ב- 1817 בקונקורד, מסצ'וסטס, בוגר אוניברסיטת הרווארד בגיל עשרים, אך נאבק למצוא קריירה מתאימה. במשך כל חייו עבד כמורה, סופר, ממציא, מודד, מרצה ועובד במפעל העיפרון של אביו. ידידותו עם הטרנסצנדנטליסט ראלף וולדו אמרסון השפיעה מאוד על חשיבתו והפיחה בו השראה לכוון את חייו. משוכנע כי "המוני האנשים מובילים חיים של ייאוש שקט", הוא ביקש להתנער מכבלי האמנה על ידי הפיכת המסורת ולעבוד רק יום אחד בשבוע. זה הוביל לניסוי המפורסם שבו הוא בילה שנתיים שחיה בבדידות על Walden Pond.

"המבקר מוצא דופי אפילו בגן עדן."

על וולדן פונד חי תורו את רעיונותיו הטרנסצנדנטליסטיים, מתוך אמונה שהזהות הרוחנית של האדם עלתה על הקיום החומרי. הוא חי חיים סגפניים ודחה בשר, אלכוהול, טבק, חושניות ומוסיקה. במקום זאת הוא התמקד בחיי הנפש ובקשריו ההדוקים עם הטבע.

לתורו יש גם אינטרסים מדעיים ושמר על תיעוד מפורט של הצומח והחי שצפה סביב קונקורד. כשהוא כותב על ניסיונו בוולדן , עודד תורו את קוראיו "לחיות בכוונה" ויעץ כי "אם יתקדם בביטחון לעבר חלומותיו ויתאמץ לחיות את החיים אשר דמיין, הוא ייפגש בהצלחה בלתי צפויה שעות נפוצות ". תורתו של תורו בנושא הביטחון העצמי התחזקה על ידי מאמרו "אי-ציות אזרחי", שבו הוא מספר את זמנו בכלא לאחר שסירב לשלם מס גולגולת שסייע במימון מטרות העבדות הפרו-אמריקאיות. אף על פי שההיכרות המודרנית עם עבודתו מצטמצמת לעתים קרובות לכמה מהדורות מפורסמות, רעיונותיו הרדיקליים של תורו על האינדיווידואליות השפיעו רבות על האמריקאים לאורך השנים. כיום, אנו מוצאים עקבות של הפילוסופיה שלו ברוחניות האמריקנית, איכות הסביבה, ומחשבה פוליטית.

"הטבע בכל רגע עסוק בטובתך. אין לו מטרה אחרת. אל נא תתנגד לו."

תורו האמין כי קיים מושג צדק טהור, המשותף לכל בני האדם. על-פי תורו, הצדק נובע מהימנעות מתוקפנות ומכפייה, במובנם האלים. תורו גורס שהאדם צריך לשאוף לעשיית צדק ולהימנע ממעשי עוול וקיפוח כגון כיבוש שטחי מדינה זרה ושיעבוד זולתו לעבדות.

על פי השקפת עולמו של תורו, על האדם להיות נקי מאשמה מוסרית, וזו משמעות הטוב בשבילו. אם ארגון מסוים מבצע מעשה בלתי צודק, מוטב לאדם כי יפרוש מארגון זה. הימנעותו של אדם מעשיית מעשה לא צודק היא בראש ובראשונה הימנעות פאסיבית ולא כזאת ששואפת להביא לשינוי המצב. בהתאם לכך, הסכים תורו להשתחרר מהכלא לאחר שחבריו שילמו עבורו את המס.

"שירת היצירה אינה חדלה לעולם, אך האוזניים המסוגלות לשומעה נדירות למדי."

תורו מבדיל בין מוסר פרטי, המזוהה עם הצדק, לבין קיומן של ממשלות, אשר מטרתן היא יעילות. תורו תוקף את תומכי הממשלה ואנשיה בטענה שאינם מסוגלים להבין דבר מלבד היעילות, שכן היא משנית לצדק.

תורו האמין כי אל לממשלות להעמיק את מעורבותן ושאף לצמצום רב ככל הניתן בפעילות הממשלות, אף שהכיר בנחיצותן המסוימת. זאת הביע במסתו "אי ציות אזרחי", בפסקה:"בכל לבי אני מסכים למוטו – הטוב בממשלים הוא הממעיט למשול, והייתי רוצה לראות שנוהגים על פיו באופן מהיר ושיטתי יותר. כשהוא מתגשם, הוא מגיע בסופו של דבר לשלב, שגם בו אני מאמין – הטוב בממשלים הוא זה שאינו מושל כלל, וכשבני אדם יהיו מוכנים לכך, זה סוג הממשל שיהיה להם."

בהתאם לתפיסה זו, התנער תורו מממשלת ארצות הברית והכריז על פרישתו מכל ארגון אליו לא בחר להשתייך (ובכלל זה מדינת ארצות הברית).

"אני מתגעגע לדרך עקלקלה ונושנה שאיש אינו הולך בה, המובילה אל מחוץ לעיר… דרך המובילה לקצות תבל, שם הנפש חופשייה."

תורו היה גם אחד מראשוני האקולוגים בעולם. רישומיו על הטבע והצומח בקונקורד ובמיוחד על ראשית פריחתם ובפירוט תאריכי לבלובם ופריחתם של כ-600 מיני צמחים משמשים היום במחקרי השוואה להשתנות הצמחייה באזור וכעדות להתחממות כדור הארץ.

"מעל הכל איננו יכולים להרשות לעצמינו לא לחיות בהווה. מבורך יותר מכל בני תמותה זה שאינו מאבד רגע מן החיים החולפים בזוכרו את העבר."

חברות וחברים הנרח תו'ורו היה איש שספריו ונאומיו הניעו את התנועה של החזרה לטבע. אפשר לומר שהוא ממבשרי האידן החדש.

ספריו "אי-ציות אזרחי" ו"ולדן "הם אבני דרך בפילוסופיה ותפיסות החדשות שהוא יצר והן יצירות מופת שצריכות להנשא בגאון בכל סיפריה של בן העידן החדש ובליבו.

כמו תמיד ממליצא בכל ליבי לקראו את הספרים האלה .

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *