"אנחנו לא יכולים להשאר בבית כל חיינו, אנחנו צריכים להציג את עצמינו לעולם ולראות בזה הרפתקאה"

מזה מעל למאה שנים מוכרים ספריה של המאיירת האנגליה ביאטריקס פוטר לילדים ומבוגרים באנגליה וברחבי העולם. אין כמעט אדם שלא נתקל אי פעם בציורי פיטר הארנב, ג'מימה האווזה, ג'רמי הקרפד וועוד אחדים מגיבורי הספרים שסביבתם הייתה כפר אנגלי ליד אגם דיסטריקט, בבית החווה המפורסם hill top farm.

מהו סוד קסמם של הסיפורים והאיורים שלה, שהראשון בהם, פיטר הארנב, יצא לאור בשנת 1902, אשר עדיין מרתקים אליהם קוראים רבים כל כך?

ביאטריקס פוטר נולדה ב-28 ליולי 1866 בסאות' קנסינגטון, לונדון, למשפחה אמידה. אביה היה עורך דין מבוסס וצלם חובב. כבת יחידה (עד להולדת אחיה ברטרם, בשנתה השישית) לא הלכה ביאטריקס לבית הספר כנהוג באנגליה הויקטוריאנית, אלא קיבלה את חינוכה בבית ממטפלות וממורים פרטיים, זאת בניגוד לאחיה, שנשלח בגיל מאוחר יותר לבתי ספר פרטיים ופנימיות.

לקרוא היא למדה מתוך נובלות של סר וולטר סקוט, המשורר והסופר הסקוטי ומסיפוריה של הסופרת האירית מריה אדג'וורת' (edgeworth). כמו כן למדה נגינה ואמנות. אביה, בעל זיקה לאמנות וצלם חובב בעצמו, היה לוקח את ביתו למוזיאונים בלונדון, למוזיאון הטבע ולתערוכות במכללה המלכותית. כילדה צעירה נהגה לצייר כאשר המשפחה בילתה את חופשות הקיץ ליד אגם דיסטריקט שבצפון אנגליה. שם גילתה את חיות הבר הקטנות. היא בילתה שעות בהתבוננות בהן ובציורן. חלק מהן אימצה והבריחה לביתה בלונדון. החיות היו לחבריה עד שנולד אחיה, אשר חלק עימה את אהבתה לטבע ולבעלי החיים. יחד ציירו ולמדו את בעלי החיים הקטנים, ובייחוד את האנטומיה שלהם. הם אספו צמחים, מאובנים, וחרקים, אבל כשברטרם נשלח לפנימייה נשארה ביאטריקס שוב לבדה. בגיל 15 החלה מנהלת יומן אישי שנכתב בצופן סודי שהיה ידוע רק לה. את הספרון הקטן, שאותו ניתן היה לקרוא רק באמצעות זכוכית מגדלת, נדרשו שנים לפענח ולתרגם.

גם באמנות לא קיבלה פוטר מעולם חינוך רשמי, אלא רק שיעורים פרטיים. ב-1883 לקחה קורס בן שנים עשר שיעורים בצבעי שמן. בבגרותה הביעה צער על כך שמעולם לא למדה אנטומיה אנושית.

ארנב המחמד שהיה לה בילדותה שימש לה מודל לרבים מציורי הארנבים הראשונים שלה, פיטר הארנב ובנג'מין רביט. קיפודה שאספה וחיה בביתה, שעליה התבססה מאוחר יותר דמותה של הקיפודה מן הסיפור mrs. tiggy-winkle, נהגה לשתות חלב מספל של בובות. רבות ממחברות הציור שלה מוצגות כיום במוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון ומכילות ציורי נוף עדינים בצבעי מים שציירה במקומות שונים, שחלקם שימשו כרקע לדמויות בספריה.

כאשר כבר לא נזקקה למטפלות בילתה שעות במוזיאון הטבע בשרטוט ורישום. בנוסף לעניין שלה באנטומיה של בעלי החיים, היה לה עניין גם במיקולוגיה – חקר פטריות. היא עסקה שנים בחקר פטריות אותן אספה , חקרה , ציירה, ואף פיתחה תיאוריות מדעיות. עבודת מחקר שלה פורסמה ב-1896, אך כאישה לא נלקחה ברצינות ונחשבה חובבת.

כמו סיפוריה של מריה אדג'וורת', עליהם גדלה, אופיינו סיפורי הילדים של ביאטריקס פוטר בסגנון מציאותי רענן, שזור בהומור, עם נגיעות של מסרים מוכתבים, ויתכן כי סגנונה של פוטר עצמה הושפע ממנה. סיפוריה מתארים בצורה פשוטה אך מושכלת, ולא מתחנפת או מתיילדת, עולם המאוכלס בחיות קטנות, מואנשות באופן ריאליסטי-הומוריסטי, המתרחשים בסביבה מוכרת היטב לילדים, בבית או בחווה. היא תיארה את החיות הקטנות שהכירה היטב וצפתה בהתנהגותן שעות רבות בילדותה באופן אוהב, ועשתה שימוש בתכונותיהן האמיתיות כגון זריזותם של עכברים, סקרנותם של ארנבים ועוד. בזאת אפשר להשוותה גם לסופר א.א. מילן, אשר בדומה לה, השתמש בסביבת ביתו כרקע לסיפורי פו הדב.

כל אחד מהם השתמש בסביבה טבעית אמיתית ובחיות אמיתיות כדי ליצוק משהו משל עצמו, שהיה חשוב לו, אל תוך הסיפור, עם הרבה הומור, חן, יופי ואיורים יפים. דוגמא מופלאה מקבילה לאיור ספר ילדים קלאסי בו הציורים הינם חלק בלתי נפרד מהטקסט הם כמובן, איוריו של סר ג'ון טניאל (sir john tenniel) לספר "עליסה בארץ הפלאות" של לואיס קרול.

חברות וחברים מי לא חווה בילדותו את מארג הציורים המופלאים של ביאטריקס שעשתה נפשה לחיות הזעירות ואיפשרה לנו ילדים וכשגדלנו כמבוגרים לצלול לעולמם הקסום של החיות.

ממליצה בחום לכולם לראות את הסרט על חייה שעושה חיווט מחדש לתפיסות המקובלות דאז ולמצב החדש שמתחיל להתגבש בימינו אנו על התפיסות החדשות ומקומם של נשים בחברה היום..לחופש נולדה

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

1 Comment

  1. איזה כיף להיזכר בביאטריס פוטר ודרכה בכל היחס הקסום הנרקם בין הטבע לאדם. מאד אוהבת את פיטר הארנב, סיפור כזה משמר את הרעננות בנפש.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *