"לכל אחד מאיתנו יש גן עדן בתוכו" 

הקריירה של קייט בוש היא דוגמה מושלמת לאיך אומץ יצירתי יכול להפוך כישרון גדול לאגדה מוזיקלית.

קייט בוש חוגגת יום הולדת שישים ושלוש וכ-40 שנות יצירה עם מאפיין אחד בולט במיוחד – חוסר פחד, העזה מוחלטת, כזו שלא מתחשבת במגבלות טכניות או בתגובות העולם החיצוני. עבור בוש, שירים הם לא בית-פזמון-בית, אלא מימד יצירתי חסר גבולות: היא יכולה למנות 50 מילים ל"שלג" בכל השפות, לדמיין את עצמה כעובר בבטנה של אם שעומדת בפני שואה גרעינית, לגייס חקייני בעלי חיים או מקהלת נשים בולגרית. בעולם של בוש אין פחד, ואין אי אפשר. היא שינתה את העולם, התרחקה ממנו וחזרה אליו – בתנאים שלה.

אנקת גבהים של טינאייג'רית
כבר באלבומה הראשון, קייט בוש הגדירה מחדש את המושג "חסרת פחד" – גם ביצירה עצמה וגם בהתנהלות במאחורי הקלעים של עולם המוזיקה. את אלבום הבכורה שלה היא הקליטה בחברת התקליטים EMI, בתמיכתו של איש פינק פלויד דייב גילמור. בגיל 18 בלבד היא הקליטה את השירים המאתגרים והמוזרים שלה בדיוק איך שהיא רצתה אותם. את השיר "Wuthering Heights".

למשל, היא כתבה אחרי שצפתה בסדרת המתח של הביביסי המבוססת על רומן של אמילי ברונטה, "אנקת גבהים". "כתבתי את השיר מנקודת המבט של קאת'י, שרוצה לקחת את הנשמה של היתקליף כדי שהם יוכלו להיות ביחד בעולם הרוחני", היא סיפרה. כבר כאן יש מהלך שיעצב את הקריירה של בוש: היכולת שלה ללבוש ולפשוט דמויות שונות מעולמות תרבותיים מגוונים בלי למצמץ, להכניס את עצמה לנעליים אחרות בלי לפחד מהמשחק.

קייט בוש היא האישה הראשונה בהיסטוריה שהגיעה לראש מצעד הפזמונים הבריטי עם שיר שהיא עצמה כתבה. זה קרה כשהוציאה את סינגל הבכורה האייקוני שלה Wuthering Heights. אבל זה לא נגמר שם: אלבומה Never for Ever הגיע למקום הראשון במצעד האלבומים הבריטי, והפך אותה רשמית לאישה הראשונה שהכניסה אלבום היישר למקום הראשון במצעד – כל זה ועוד לא מלאו לה 20.

40 שנות קריירה, עשרה אלבומים, אך רק סיבוב הופעות אחד. כן, קצת קשה להאמין, אבל בכל שנות פעילותה כמוזיקאית, בוש יצאה לסיבוב הופעות אחד בלבד. מדובר בטור מ-1979 שזכה לשם The Tour of Life – "סיבוב החיים". בדיעבד מדובר בשם יותר מראוי.ב-2014 היא שבה לבמה עם מה שניתן להגדיר כמעין סיבוב במסגרתו הופיעה 22 פעמים באולם ההאמרסמית' אפולו בלונדון – שם קיימה את שלוש ההופעות שחתמו את סיבוב ההופעות הראשון והיחיד שלה עד אז. בנה ברי, אז בן 16, ליווה אותה במסע הקאמבק ושר קולות רקע. הכרטיסים להופעה הזו נמכרו תוך דקות וההופעה עצמה תועדה באלבום.

בוש הייתה ועודנה עוף מוזר במוזיקה הפופולרית. הדיסוננס שבין התשוקה הבוערת בה ליצירה של מוזיקת פופ – לבין הסלידה והרתיעה המוחלטת שלה מהגדרתה ככוכבת פופ, על כל המשמעויות ואורח החיים הנלווים לכך הם מקרה ייחודי למדי בעולם המוזיקה.

"אני לא מאמין באלוהים, אבל אם הייתי מאמין, המוזיקה של קייט בוש הייתה התנ"ך שלי"

"גאונה מוזיקלית, אמנית הסולו הנדירה ביותר שבריטניה יצרה"

חברות וחברים במקרה של קייט ניתן רק למוסיקה שלה לומר את מה שאין סוף מילים לא יצליחו לתאר. הגאונות של יכולותיה את האומץ שלה לחיות חיים שלמים לפי דרכה בלי להכנע לתכתיבים חיצוניים. זהו קול נדיר של מלאכית

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *