"אני לא רוצה להיות יותר ממה שאני, מה שאין לי כנראה שאני לא צריך"

ארמסטרונג, שהיום, 6 ביולי, מציינים 50 שנה לפטירתו ובחודש הבא ימלאו 120 שנה להולדתו, נחשב בעיני רבים למהפכן הג’אז הראשון בעולם ולאחד מממציאיו הראשונים. “הוא פעל בתקופה שההיסטוריה של הג’אז רק התחילה”

“הג’אז בתקופה ההיא היה משהו בלתי מאורגן, יותר מארשים של תזמורות שניגנו במסיבות רחוב. ואז בא לואי ארמסטרונג, ובכוח הכישרון הגדול שלו הפך להיות סוליסט והכניס לג’אז את הסולו. זו התרומה הראשונה שלו והחשובה ביותר כיוון שזה הוציא את הג’אז מהרחוב והפך אותו למוזיקה שאפשר להתבטא בה באופן אינדיבידואלי”.


מה שאנו מנגנים זה החיים עצמם.


מוזיקאים אף-פעם לא פורשים. הם מפסיקים רק כשאין בהם עוד מוזיקה.

.

“הייתה לו תפיסת קצב מטורפת” “הוא ממש מגדיר את תחושת הסווינג, התחושה שכשאתה שומע ג’אז, אתה מתחיל לנוע בכיסא. הוא זה שהגדיר את הביט. הוא לקח הרבה צ’אנסים מבחינה מוזיקלית. הוא כביכול התאבד על הבמה וניגן דברים מורכבים, אבל בזכות כושר ההתמדה והכישרון הוא יצר דברים וירטואוזיים ושינה משהו באסתטיקה של הג’אז, כי כבר לא הסתכלו על הרכב ג’אז, אלא בעיקר על סולן שמאלתר. זה היה פורץ דרך”.

התזמורת הראשונה
לואי דניאל ארמסטרונג נולד למשפחה ענייה מניו אורלינס שבלואיזיאנה ב־4 באוגוסט 1901. חייו היו לא קלים: אביו, וויליאם, עזב את הבית ביום לידתו, ואמו, מרי מאיאן אלברט, נאלצה לעבוד בזנות כדי לפרנס אותו ואת אחותו ביאטריס.

בשל כך, בילה לואי את מרבית זמנו ברחוב ואצל שכניו, משפחת קרנופסקי היהודית, שסיפקה לו ארוחות חמות. “אותה משפחה גם שינתה את חייו כשקנתה לו את כלי הנגינה הראשון שלו, חצוצרת הקורנט”, מספר מוזיקאי הג’אז אברהם פלדר. “כאות הוקרה הוא הסתובב כל ימיו עם שרשרת מגן דוד. המשפחה הזו גם לימדה אותו לדבר יידיש”.

בגיל 12 נעצר ארמסטרונג לאחר שנתפס יורה באקדח. בשל כך נשלח למוסד לבני נוער, שם הצטרף כחצוצרן לתזמורת הראשונה בחייו – להקת “בית האסופים הכושים” של המוסד. “הוא לימד את עצמו לנגן תוך התבוננות בתזמורות רחוב ובתזמורת של המוסד הוא התבלט וכבר היה ברור שיש לו כישרון מוזיקלי”, מספר גוטפריד.

חייו של הנער השתנו כשמצא מנטור בדמות המוזיקאי ג’ו “קינג” אוליבר, מחלוצי מוזיקת הג’אז. “לואי העריץ את אוליבר שלימד אותו את רזי שפת המוזיקה, ובעצם חיקה אותו וראה בו דמות אב”, מספר יצחקי. “בשלב מסוים אוליבר עבר לשיקגו ולואי נשאר בניו אורלינס, כשהוא מנגן במספר תזמורות ג’אז מובילות”.

בשנת 1922 הזמין אוליבר את בן טיפוחיו לעבור לנגן בתזמורתו. יחד עם תזמורת זו הקליט ארמסטרונג בשנת 1923 את הקלטותיו הראשונות. “בניו אורלינס התחילו האמריקאים לסגור את כל מועדוני הג’אז השחורים, והחלה הגירה לשיקגו, שם היה מרכז כלכלי גדול ופורח”, מסביר גוטפריד.

בתזמורת של אוליבר פגש ארמסטרונג את הפסנתרנית המוכשרת ליל הארדין, שהפכה לאשתו השנייה (מאשתו הראשונה, דייזי פרקר, התגרש לאחר ארבע שנות נישואים). “היא הפצירה בו לעזוב את התזמורת של אוליבר כי טענה שהוא יכול להיות החצוצרן הכי טוב בעולם, והיא צדקה”, מציין יצחקי.

בשנת 1924 ארמסטרונג אכן עזב את תזמורתו של אוליבר והחל להשתלב בהקלטות של מוזיקאי ג’אז שונים.

“ההקלטות החשובות של הג’אז נעשו על ידו במחצית השנייה של שנות ה־20, ושם אתה שומע את לואי ארמסטרונג בגדלותו”, מציין גוטפריד. “הוא מנגן בתקופה זו סולואים שכבר יש להם אמירה אמנותית”.

בשנת 1925 הקים את התזמורת הראשונה שלו והחל להקליט לא רק קטעי ג’אז אינסטרומנטליים, אלא גם לשיר בקולו המחוספס והחם.

"השירה עם הקול המחוספס ויכולת האלתור הווקאלית המיוחדת שהוא הביא לעולם הג’אז הן מהאלמנטים החשובים במהפכניות שלו", מסביר פרופ’ יהודה סומר־כהן, דיקן בית הספר למוזיקה בקריה האקדמית אונו. “היכולת הדואלית שלו כזמר וכחצוצרן בתוספת הנטייה שלו לבדר על הבמה הוסיפו נדבך חשוב להיותו פורץ דרך בתחומו”.

הלהיט הראשון שהקליט היה Heebie Jeebies משנת 1926. “מספרים שכשהוא עמד באולפן והתחיל לשיר את הבית הראשון, הוא התחיל לרקוד באולפן תוך כדי השירה”, מספר יצחקי.

“במקום לשיר בבית השני הוא מתחיל לקשקש בג’יבריש מוחלט, חברת ההפקה אהבה את הרעיון של להמיר את כלי הנגינה לשירה, וזה השפיע על שלל זמרים כמו אלה פיצג’רלד, בינג קרוסבי, פרנק סינטרה וכו’”.

באמצע שנות ה־20 וה־30 יצא ארמסטרונג לסיבובי הופעות ברחבי העולם ונהנה מהצלחה רבה, עד פרוץ מלחמת העולם השנייה. “עד מלחמת העולם השנייה הג’אז היה בשיא הפופולריות שלו, ומהמלחמה הוא הפך למוזיקת נישה”, מסביר יצחקי.

“בעצם עד שנים אלו לואי זהר הכי טוב, ובשנות ה־40 אמריקה איבדה עניין בג’אז והוא חווה ירידה גדולה בקריירה שלו”.

עם הדעיכה בפופולריות, המציא עצמו ארמסטרונג מחדש ככוכב קולנוע. “הוא גנב את ההצגה בכל סרט שבו שיחק, למרות שאף פעם לא נתנו לו תפקידים ראשיים”, מספר גוטפריד.

“בגלל שהשחורים נחשבו אז לנחותים, הביאו את לואי לשמש אתנחתה קומית בסרטים בשביל הבידור, אבל הוא היה כל כך דומיננטי, שבכל סרט כשהוא בא וניגן – הוא הפך לדמות בולטת”.

לאורך השנים כיכב ארמסטרונג בלמעלה מ־35 סרטים, בהם הסרט !Hello, Dolly לצד ברברה סטרייסנד. גרסתו של ארמסטרונג לשיר הנושא של הסרט הפכה להיט, שהדיח את הביטלס מראש מצעד הפזמונים.

חברות וחברים לאוי ארמסטרונג בשבילי הוא נקודה במרחב שמתרחבת לה לעבר עתיד אין סופי. כישרון בלתי נדלה שאין שובע ממנו. ממליצה בחום וכל היום. שלכם ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *