מיאקה נולד בשנת 1938 בהירושימהיפן. כילד בן שבע היה עד וניצל מן הפצצה הגרעינית שהופלה על העיר ב-6 באוגוסט 1945. הוא למד עיצוב גרפי באוניברסיטה לאמנות טאמה בטוקיו וסיים לימודיו בשנת 1964. עם סיום הלימודים החל לעבוד בפריז ובניו יורק. הוא שב לטוקיו בשנת 1970 וייסד את סטודיו לעיצוב מיאקה.

בסוף שנות ה-80 החל לבצע ניסויים בשיטות חדשות ליצירת פְּליסֶה[1] אשר תאפשרנה גמישות בתנועה ללובש הבגד לצד קלות בכביסת הבגד ובייצוגו. ניסיונותיו הובילו בשנת 1993 לפיתוח שיטת פליסה חדשה לבדים, שבה ראשית הבד נגזר ונתפר, ואחר כך מהודק בין שכבות נייר ונדחס למגהץ קיטור חם לצורך יצירת הפליסה. "זיכרון" הבד משמר את הפליסה גם לאחר סיום הגיהוץ בתבנית הנייר וניתן ללובשו. בשיטה זו יצר בגדי פליסה לבלט של פרנקפורט.

למיאקה הייתה ידידות ארוכת שנים עם אמנית החרס לוסי רי. בעזבונה היא הותירה לו את אוסף הקרמיקה הגדול שלה ואוסף כפתורי חרסינה שאותם שילב בעיצוביו והציגם בתצוגותיו.

בשנת 1994 העביר מיאקה את תחום עיצוב אופנת הגברים לידי נאוקי טקיזאווה, ובשנת 1999 העביר לידיו אף את תחום אופנת הנשים, זאת כדי שיוכל להפנות את מלוא מרצו למחקר. בשנת 2007 הפך נאוקי טקיזאווה למעצב עצמאי בקבוצת איסי מיאקה, ודאי פוג'יווארה מונה למנהל בית האופנה איסי מיאקה.

בדומה לבתי אופנה גדולים אחרים, גם איסי מיאקה שיווק בשמים. הבושם הראשון שלו, L'eau d'Issey (מילולית: "מי איסי"), שווק לראשונה בשנת 1992. שמו של הבושם הוא משחק מילים, כיוון שבצרפתית הוא נשמע זהה למילה "אודיסאה". הבקבוק, שעוצב על ידי מיאקה, מבוסס על מראה הירח הנשקף מאחורי מגדל אייפל, כפי שהוא נצפה מדירתו בפריז. בשנת 1994 הוציא מיאקה אף בושם לגברים (L'eau d'Issey Pour Homme).

ב-1998 נפתחה ב-Fondation Cartier's התערוכה "Making Things" של איסי מיאקה שהציבה לעצמה למטרה לחקור דרך חדשה להבין בגדים, בה הדמיון משתלב עם הטכנולוגיה החדשנית ביותר. דרך עיצוב חלל חדשני, התערוכה שרטטה את עבודתו של מיאקה דרך ארבעה חללים: חופש ותנועה, היחסים בין אופנה לאמנות, מחקר חומרים ודרכי ייצור חדשות והבגדים של העתיד.

מיאקה נפטר ב-5 באוגוסט 2022.

חברות וחברים ישנם אומנים אשר משאירים חותם נצחי על התרבות והמציאות כזה היה איסי מיאקי אומן טוטאלי . כל דבר אשר הוא נגע בו הפך ליצירת אומנות. במותו הוריש לנו איסי מיאקי מורשת נצחית ויחודית שתמשיך להדהד לנצח ביופיה. שלום חבר

אוהבת ריקי שחם

Join the Conversation

3 Comments

  1. אני הרוסה מלכתו של איסי מיאקי, אומן גדול ופורץ דרך אשר יצר חוויה חדשה של בגדים, מירקמים, מראות. אומן ענק !

  2. מעצב האופנה בדגול.
    המיוחד בו ביותר שבגדיו מתאימים לכל מבנה גוף.
    הוא עלה על נוסחא נדירה שהופך כל אישה לייחודית, ליצירת אומנות.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *