"רעיון הקדוש הוא בפשטות אחד הרעיונות השמרניים ביותר בתרבות כלשהיא משום שהוא מבקש להפוך רעיונות אחרים שינוי התקדמות ואי וודעות לפשעים"

האם זהו סיום הפרק בו גלגל ענק של העבר והעתיד רודפים זה אחר זה בריצה מטורפת? היום חברות וחברים הותקף הסופר הבריטי סלמאן רושדי מחבר הספר המטלטל " פסוקי השטן" במהלך הרצאה שהוא נתן ,ע"י צעיר מוסלמי אשר ניסה להוציא את הפועל את גזר דין המוות שהמנהיגים האירניים גזרו עליו בשל חילול כבודו של הנביא מוחמד לתפיסתם.

ריקי שחם

"מהו חופש הביטוי? ללא חופש לפגוע הוא לא מתקיים"

הרחוב המוסלמי חוגג היום ואילו החברה הנאורה מזועזעת מהטירוף הפנאטי של יסודות הדת . כולי תקוה שסלמאן יצליח לשרוד את המתקפה הזאת שמהווה את שיאה של הבורות אשר שמה את חייו בסכנה מאז ספטמבר 1988  בו פרסם רושדי את ספרו "פסוקי השטן", שזכה בפרס ויטברד.

"הדרך היחידה לחיות בחברה היא להרגיש שיש לך את הזכות לומר ולעשות דברים"

ריקי שחם

הספר עורר את זעמם של מוסלמים רבים בשל הדרך שבה מוצגת בו דמותו של הנביא מוחמד, ובפברואר 1989 נאסר לפרסום ולהפצה בכל מדינה מוסלמית. ב-14 בפברואר 1989, בעקבות פרסום הספר, הוציא מנהיג איראן, האייתוללה רוחאללה ח'ומייניפתווה הקוראת לרצח רושדי, ורושדי נכנס לעשור בו חי במחתרת והסתובב עם מאבטח צמוד.

ריקי שחם

בשעה של טרם שחר באחד מימות החורף מתפוצץ מטוס סילון חטוף מעל לתעלת למאנש. בתוך ערב רב של איברים, עגלות משקאות, זיכרונות, שמיכות ומסכות חמצן, נופלות שתי דמויות לעבר הים ללא סיועם של מצנחים: ג'יבריל פארישטה, שחקן הקולנוע האגדי של הודו, וסלאדין צ'אמצ'ה, האיש בעל אלף הקולות, אישיות שבנתה את עצמה, חובב נלהב של התרבות האנגלית. הם נאחזים זה בזה, שרים שירים זה כנגד זה, צונחים ונפלטים לבסוף, חיים, על חולותיו של חוף אנגלי מכוסה שלג. נס – כפול ומכופל, מאחר ששינוים מוזרים באים על השניים: לג'יבריל נוספת הילה, ואילו סלאדין – למורת רוחו – מגלה שרגליו נעשות שעירות יותר ויותר. כפות רגליו הופכות לפרסות ובליטות צצות בצדעיו.

ריקי שחם

כך נפתח פסוקי השטן, ספרו רחב היריעה הראשון של סלמאן רושדי מזה חמש שנים. ג'בריל וסלאדין נבחרו (בידי מי?) לשמש גיבוריה של תחרות ההיאבקות הנצחית בין הטוב לרע. אך מי הוא מי? היכולים שדים להיות מלאכיים? היכולים מלאכים להיות בני שטן בתחפושת? בשעה ששני הגברים מתגלגלים בדרכי סיפורם, בנתיבי הזמן והמרחב, לעבר העימות הסופי בניהם, אנו עדים לשורה של סיפורים מופלאים, סיפורים של אהבה ותאווה, בגידה ואמונה: סיפורה של עאישה, החוזה הלובשת פרפרים, המוליכה כפר הודי אל עלייה לרגל בלתי אפשרית; סיפורה של אלי, מטפסת הרים רדופת רוח הרפאים המאיץ בה לעשות את הנועז שבמעשים – לטפס לבדה אל פסגת האוורסט; סיפורים על רציחות, גלגולים ומהומות בלונדון, עיר "נראית סמויה מן העין" וכן, במרכז, סיפורו של מאהונד, הנביא של ג'אהיליה, עיר החולות – מאוהנד, שזכה להתגלות שבה מהולים פסוקי השטן בפסוקיו של אלוהים.

בספר זה, שהוא כגלגל ענק שבו העבר והעתיד רודפים זה אחר זה בריצה מטורפת, לוקח אותנו סלמאן רושדי למסע רחב ידיים, מסע של דמעות ושל צחוק, של סיפורים מופלאים ושל זינוקי דמיון מדהימים, מסע לעבר הטוב והרע הכרוכים זה בזה בקשר בל יינתק בתוך לבותיהם של כל איש ואישה.

ריקי שחם

מעבר לספרו זה פרסם סלמאן ספרים רבים וכולי תקוה זאת לא תהיה סיומה של טרגדיה אנושית בה ידה של מלחמת "הרע בטוב "תצליח הפעם להיות על העליונה.

ריקי שחם

"אם היו מבקשים ממני נגיסה של משפט אחד על הדת הייתי אומר שאני נגד זה"

ריקי שחם

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

3 Comments

  1. מקווה שיתאושש ויחזור לאיתנו. עצוב שבעולמנו אנשים משלמים בחייהם ובנפשם על שהעזו לבטא דעת מיעוט.

  2. איזה אירוע נוראי. כיצד דברים כאלה יכולים לקרות? מקווה שיהיה בריא סלמן רושדי.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *