"הרגש הכי עתיק וחזק של האנושות הוא רגש הפחד, וסוג הפחד הכי עתיק וחזק זה הפחד מהלא נודע"

לו ה.פ. לאבקראפט, מסופרי האימה המצליחים בהיסטוריה, ידע שיהווה השראה לסדרה על אפרו-אמריקנים וגזענות ממסדית, הוא היה מתהפך בקברו. מי שגדל כילד חולני להורים פסיכוטיים הפך לגאון ספרותי שהשפיע עמוקות על מטאליקה וסטיבן קינג, ובמקרה גם לגזען ואנטישמי. זהו סיפורו

האוורד פיליפס לאבקראפט נולד ב-1890 בעיר פרובידנס שבניו אינגלנד, ארצות הברית – סביבה שתתפוס חלק משמעותי ביצירותיו בהמשך. הוא היה ילד חולני ומסתגר, וראה את שני הוריו – אביו כשהיה פעוט ואמו כשהיה בן 29 – מאושפזים במוסדות בשל התקפים פסיכוטיים ומסיימים שם את חייהם. כמו פרובידנס וניו אינגלנד, גם הרעיון הזה, טירוף שמאכל את הנפש עד לאובדן מוחלט של דעת, יזדחל לתוך יצירותיו. במהלך חייו פרסם שלל סיפורים קצרים אשר פורסמו בחלקם בהוצאות של "ספרות זולה" – מגזינים ואוספים של יצירות אימה, מדע בדיוני ואקספלויטיישן. אבל במשך רוב הזמן, ולמרות שעשה לעצמו שם של ממש בקהילת סופרי הפנטזיה והאימה במולדתו ורכש לעצמו מעריצים, נאבק על מנת לפרסם את סיפוריו, רובם קצרים.

ריקי שחם

היצירה של לאבקראפט, שהושפעה רבות מאלילו אדגר אלן פו, עוסקת בחוסר האונים של גיבוריו אל מול רשע קוסמי טהור. סיפוריו שזורים סביב מיתוס שלם שברא, ערב-רב של אלים קדומים ושוחרי רע, ישויות רבות עוצמה מממדים וזמנים אחרים, פולחנים מאיימים, טירוף, אימה וגורל אפל ובלתי נמנע. שפתו, כראוי לאנגלופיל מושבע (עוד על כך בהמשך), ארכאית במתכוון, אנכרוניסטית, משרתת במוזרותה את אווירת הבלהות שאופפת את יצירותיו. הלוקיישנים שבו הן מתרחשות נטועים לרוב בניו אינגלנד וסביבתה, רק דרך הפילטר הקודר של לאבקראפט, שהרבה לתאר עיירות נושנות ועגמומיות ובהן קהילות קטנות, אחרי כמה שנים של מגורים בניו יורק ונישואים קצרים, חזר לאבקראפט לפרובידנס ב-1926, והמשיך לכתוב ולנסות לפרסם את יצירותיו, כשהוא נאבק בתחושות החידלון והאפסות איתן התמודד כל חייו. ב-1936 אובחן כחולה בסרטן המעי הגס, וב-1937 נפטר כשהוא כמעט מחוסר כל, בודד ובעיקר עוד לא מוכר בקרב הקהל הרחב, להוציא את הגרעין הקשה של חוגי הפנטזיה והמדע הבדיוני באמריקה. אבל מבחינת תהילתו, הייתה זו רק ההתחלה: חברו הטוב והמעריץ מס' 1 שלו, הסופר אוגוסט דרלת', המשיך לפתח את העולם והתמות של לאבקראפט בסיפוריו, כשהוא מאגד אותם לכלל מיתוס נרחב – "המיתוס של קת'ולהו", כשם המפלצת הקוסמית המזוויעה מסיפוריו של לאבקראפט. למעשה, מדובר בסוג של יקום משותף סטייל היקום הקולנועי של מארוול.מסוגרות ומנוונות.

ריקי שחם

שנים חלפו והיצירה של לאבקראפט חלחלה לתוך התרבות הפופולרית. תחילה, היו אלו סופרים שהושפעו ממנו עמוקות – בראשם סטיבן קינג, שהצהיר בריש גלי ובמספר הזדמנויות על עוצמת האימפקט של לאבקראפט עליו, ואיתו גם שמות כמו קלייב בארקר ("מעורר השאול") וניל גיימן. אבל הסוגה הספציפית של לאבקראפט – בימינו, שמו כבר הפך למילת תואר, ז'אנר בשם "אימה לאבקראפטיאנית" – רכשה לעצמה אוהדים גם במחוזות אחרים. בסוף שנות ה-60, למשל, פעלה להקה פסיכדלית מצליחה בשם "ה.פ. לאבקראפט" (שהקליטה את אלבומיה תחת השפעת ל.ס.ד) אשר עסקה באופן כמעט אקסקלוסיבי ביצירתו, ואפילו להקת מטאליקה הושפעה באופן ניכר והקליטה ארבעה שירים המתייחסים ישירות ליצירותיו של לאבקראפט (באופן כללי, השפעתו ניכרת על סצנת המטאל העולמית).

וזה לא נפסק רק במוזיקה: כבר משנות ה-60 הלכה והעמיקה השפעתו של לאבקראפט על ז'אנר האימה. קיסר סרטי ה-B רוג'ר קורמן ביים סרטים שהיוו עיבודים לא-ישירים ללאבקראפט, יוצרה של "אזור הדמדומים" רוד סרלינג עיבד סיפורים של לאבקראפט לסדרה שלו בשנות ה-70 בשם Night Gallery, ואפילו "הנוסע השמיני", מסרטי האימה/מדע בדיוני החשובים של כל הזמנים, הושפע בבירור מעבודותיו ומהתמה המרכזית שבהם – "האימה הקוסמית" (Cosmicism), ההבנה שהמין האנושי הינו חסר חשיבות במפה הקוסמית, התפיסה לפיה קיימים כוחות שלא ישוערו המסוגלים למחות אותנו בהינף אצבע. רבים מגיבוריו של לאבקראפט מאבדים את שפיותם כשהם נחשפים אל הכוחות הללו – המפלצות ממרחבי הקוסמוס שברא לאבקראפט, מקת'ולהו, דרך יוג סות'ות'/

בשנות ה-80 וה-90 ביים ג'ון קרפנטר האגדי טרילוגיית סרטים בעלי מאפיינים לאבקראפטיים ברורים ("היצור", "נסיך החושך" ו-In the Mouth of Madness שכבר מהווה טיפול כמעט ישיר במורשת הלאבקראפטית ומכתב אהבה ליצירתו, או ב"היצור", מסרטי האימה הגדולים של האייטיז ובכלל). מעבר לכך, גם הבלוקבאסטר "מכסחי השדים" מ-1984 נושא סימני היכר לאבקראפטיים ברורים, וצמד סרטי האימה הפולחניים של הבמאי סטיוארט גורדון, Re-Animator והמשכונו, כבר מהווים עיבודים כמעט-ישירים לסיפורו מ-1922, Herbert West – Reanimator (גורדון אחראי לעיבוד מוצלח נוסף ללאבקראפט מהאייטיז, סרט האימה המגעיל והמהנה From Beyond, ועוד אחד, פחות מוצלח, "דגון" מ-2001).

חברות וחברים ה.פ לאבקראפט הוא האב הרוחני של אין ספור מגדולי הזאנ'ר אימה על ברכי מורשתו אנחנו רואים סדרות וסרטים בתחום הזה.

ממליצה לכולם לקרוא את "התוהו המזדחל" לקבל הבנה על גאוניותו של הסופר יוצא הדופן הזה.

ריקי שחם

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *