"זה הפרדוקס: הזמן היחידי שבו אנשים מרגישים שהם באמת חיים זה כשהם סובלים, כשמשהו אחר מציף את מה שמוכר, כמו שיריון זהיר, והילד העירום מושלך לעבר העולם. בגלל זה הדברים שהכי קשה לעבור אותם הם הדדברים שהכי קל לזכור. אבל כשהילד העירום הזה נקבר ע"י שיריונות של הסתגלות והגנה-הוא נהיה מת מהלך מפלצת"

ריקי שחם טד יוז

טד יוז היה משורר אנגלי הוא נחשב לאחד המשוררים הטובים בדורו.

"בתוך כל יוצר חבוי סיפור, אבל לא תמיד הוא יכול לפענח ולגלות אותו."

כשגדל בעמקים ובבעלות יורקשייר, היה לו כישרון טבעי לכתיבה, ועודדו על ידי מוריו ואחותו הגדולה, הוא החל לכתוב בגיל חמש עשרה ובשש עשרה ידע שהוא רוצה להיות משורר.

ריקי שחם טד יוז

"כל דרך שמנסה להקנות כלים לארגן את הדמיון ומבטאת מציאות אחרת, טובה בעיני."

לכן, לאחר שסיים את לימודיו בקמברידג ', הוא התרכז בשירתו ובגיל 27 הוציא את ספר השירים הראשון שלו, שלא רק זכה לשבחים ביקורתיים, אלא גם ביסס אותו כמשורר. בהמשך החל לכתוב ספרים לילדים ומיהר להטביע את חותמו בתחום זה. עם זאת, נישואיו עם משוררת אחרת הנודעת סילביה פלאת לא היו מוצלחים והוא האשים את עצמו על התאבדותו של זו.

סילביה פלאת ריקי שחם

"התאהבתי נואשות, אהבה שיכולה להביא רק לכאב גדול. פגשתי את האיש החזק ביותר בעולם, משורר מבריק שאת שירתו אהבתי עוד לפני שפגשתי בו, איש ענק, בריא, קולו כמו רעם האלוהים." ~ סילביה פלאת'

אף על פי ששתק למען שני ילדיהם, הוא דיבר על מערכת היחסים המורכבת שלהם ב'מכתבי יום הולדת ', ספר שירים שפורסם רגע לפני מותו. כיום הוא מדורג כאחד המשוררים הטובים בדורו וגם כטובי הסופרים של המאה העשרים.

אסיה  פלאת ריקי שחם

"אמנות היא המרכיב החיצוני של מערכת הריפוי הנפשי. לכן יצירות אמנות גדולות גורמות לנו להרגיש טוב."

עבודות עיקריות

'איש הברזל: סיפור ילדים בחמישה לילות' הוא אחת העבודות החשובות שלו. הספר פורסם בשנת 1968 ומדבר על איש מתכת ענקי ממוצא לא ידוע, שאחרי שהתיידד עם ילד קטן, מגן על העולם מפני חייזרים מפלצתיים.

בין ספר שיריו, 'עורב: מחיי ושירי העורב', נחשב לאחת מיצירותיו החשובות ביותר. השירים בספר זה לווים בכבדות מהמיתולוגיה וחלקם נתפסים כמתקפה על הנצרות.

טד יוז ריקי שחם

פרסים והישגים

בשנת 1959 זכה טד יוז בפרס גלברייט בסך 5,000 $ עבור ספר השירים הראשון שלו, 'הנץ בגשם'. מאוחר יותר בשנת 1985, הוא זכה בפרס הספר הבדיוני של גרדיאן על ספרו, 'מה האמת'.

בדצמבר 1984 מונה יוז למחתרת המשורר, תפקיד אותו מילא עד מותו.

ספרו האחרון שפורסם, 'מכתבי יום הולדת', זכה במספר פרסים, ביניהם פרס השירה קדימה, פרס ש 'אליוט לשירה ופרסי שירת הלבן ופרסי ספר השנה הבריטי הלבן.

בשנת 1998, רגע לפני שמת, מונה לחבר מסדר הכשרון על ידי המלכה אליזבת השנייה.

טד יוז
פַּעַם אָמַרְתִּי לְתֻמִּי

גַּם אִם יִקְרֶה הַגָּרוּעַ מִכֹּל

עֲדַיִן לֹא נִפֹּל מֵעַל כַּדּוּר הָאָרֶץ.

וְעוֹד אָמַרְתִּי

אֵיזוֹ אֵשׁ שֶׁלֹּא תִּבְעַר תַּחְתֵּינוּ

תָּמִיד נִהְיֶה בְּיַחַד בַּמַּחֲבַת.

וּמִלִּים מְטֻפָּשׁוֹת עוֹד פִּי כַּמָּה.

אָכֵן הַגֵּיהִנּוֹם שָׁמַע אוֹתִי.

הִיא נָפְלָה אֶל תּוֹךְ הָאֲדָמָה

וַאֲנִי אֻכַּלְתִי.

חברות וחברים טז יוז, אחד מגדולי המשוררים של אנגליה, שחייו היו רצף של טרגדיות עם נשותיו מביא לנו בשירתו את האמונה החזקה שלו כי "אמנות היא המרכיב החיצוני של מערכת הריפוי הנפשי. 

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

  1. ללא ספק משורר נדיר אך לאור יחסיו עם נשים הייתי אומרת שהוא דמות שנויה במחלוקת.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *