" מה שהכי מסוכן זה ההרס שאנחנו עושים ולא מודעים לו. או המילים שאנחנו אומרים שמפחידות אותי כל כך"

ריקי שחם

אלביס קוסטלו נולד בפדינגטון שבלונדון, שם התגורר עד גיל 16. בשנת 1971 עבר עם אימו לליברפול, שם הקים את הרכבו הראשון – צמד בשם "ראסטי". עם סיום לימודיו בתיכון עבר ללונדון, שם הקים להקה בשם "פליפ סיטי" שהייתה פעילה בשנים 1974– 1976 וניגנה בעיקר רוק, כמקובל במועדונים הלונדוניים. בתקופה זו אימץ את שם הבמה די. פי. קוסטלו (D.P. Costello), המורכב מראשי התיבות של שמו הפרטי ושם נעוריה של אימו.

ריקי שחם

לפרנסתו עבד בין השאר כמזין נתונים בחברת קוסמטיקה, שאותה הנציח בשיר "Vanity Factory". לאחר ניסיונות ממושכים, הצליח לחתום חוזה עם חברת תקליטים עצמאית – "סטיף רקורדס", אז הציע לו אמרגנו לשנות את שמו לאלביס קוסטלו: שילוב שמו הפרטי של אלביס פרסלי עם שם נעוריה של אימוץ

ריקי שחם

בתחילת דרכו שווק קוסטלו בקטגוריית פאנק כיוון שבאותה עת לא הייתה קיימת הקטגוריה גל חדש אליה השתייך בדיעבד. ב-25 במרץ 1977 הוציא קוסטלו את תקליט הסינגל הראשון שכלל שני שירים: "Less Than Zero" ו "Radio Sweetheart". חודשיים מאוחר יותר יצא אלבומו הראשון: "My Aim is True", שעל עטיפתו התנוסס צילום של קוסטלו בתנוחה המזכירה את באדי הולי.

ריקי שחם

אלבומו הראשון של קוסטלו בשנות ה-80, (1980) "!!Get Happy", היה המוצלח ביותר מבין נסיונותיו הרבים בסגנונות מוזיקליים שונים. הוא התאפיין בשיריו הקצרים (20 שירים ב-50 דקות) ובמשחקי המילים האופייניים לקוסטלו.

ריקי שחם

ב-1991 הוציא קוסטלו את האלבום "Mighty Like a Rose" עם הלהיט "The Other Side of Summer". הוא השתתף בהלחנה ובהפקה של הפסקול למיני-סדרה בריטית, G.B.H, וחלק יחד עם שותפו לכתיבה ולהפקה את פרס באפט"א לטלוויזיה), למוזיקה הטובה ביותר לסדרת טלוויזיה. קוסטלו התנסה במוזיקה קלאסית עם הרכבים שונים, אך חזר לרוק וללהקת האטרקציות בהקלטת האלבום (1994) "Brutal Youth". שנה מאוחר יותר יצא, "Kojak Variety", אלבום שירים שהוקלטו חמש שנים קודם לכן. ב-1996 יצא "All This Useless Beauty", אלבום שירים שקוסטלו כתב לאמנים אחרים. קוסטלו יצא למסע הופעות במועדונים רק בליווי נאיב בפסנתר ובסוף השנה יצאו קוסטלו והאטרקציות למסע ההופעות האחרון שלהם יחדיו.

ריקי שחם

ב-2001 כתב קוסטלו מוזיקה לבלט חדש. שנה מאוחר יותר הוציא את האלבום "When I Was Cruel" באיילנד רקורדס, ופתח במסע הופעות עם להקת הליווי החדשה שלו – "האימפוסטרס" (Imposters), שהורכבה למעשה מחברי להקת האטרקציות בתוספת בסיסט חדש.

ריקי שחם

במרץ 2003 נכנסו אלביס קוסטלו והאטרקציות להיכל התהילה של הרוק (Rock and Roll Hall of Fame). בספטמבר הוציא את אלבומו "North" אשר הושפע מגירושיו ומהתאהבותו באשתו לעתיד, הזמרת הקנדית דיאנה קרול.

ריקי שחם

ב-2004 היה קוסטלו מועמד לאוסקר על השיר "Scarlet Tide" מפסקול הסרט "קולד מאונטיין", והשתתף עם אשתו בכתיבת אלבומה "The Girl in the Other Room". באותה שנה עיבד לתזמורת בלט איטלקי בשם "Il Sogno" המבוסס על חלום ליל קיץ של שקספיר.

אלבומו החדש שיצא באותה שנה – "The Delivery Man" – משלב בלוז קאנטרי ופולק וזכה לתשבחות מהמבקרים.

ב-2005 יצא תקליטור עם שישה שירי ג'אז ושני שירים מקוריים שביצע עם הפסנתרנית מאריין מקפרטלנד. ב-2006 הוציא את האלבום "The River in Reverse".

חברות וחברים אלביס קוסטלו אחב האמנים הכי רב גוניים שקמו לעולם המוסיקה. מורשתן מתפרסת משנות ה70 של המאה הקודמת ועד היום, כאשר בפרק הזמן הזה נגע וייצר בסיגנונות כל כך רחבים שנדמה כי קצרה היריעה מלהבין את גודל הוירטואליות של המנעד המוסיקאלי בו הוא נגע וייצר. נותר רק להקשיב וולהתפעל מיצירתו האדירה . שלכם ברהבה ריקי שחם

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *