מיגל דה סרוונטס

" על מנת להשיג את הבלתי אפשרי צריך לנסות את האבסורד"

ריקי שחם

`דון קיחוטה`, הספר שרק התנ"ך מתחרה בו במיספר תרגומיו, נחשב לרומאן המודרני הראשון, ובעיני רבים גם לגדול שבכולם.

מיום פרסומה גירתה יצירת המופת רבת – ההקף והעומק של מיגל דה סרוונטס דון קישוט, את דמיונם של רבים – היא עובדה למחזות, מחזות – זמר וסרטים. אך בעיקר עובדה היצירה הנפלאה הזו לילדים.

ריקימשחם

 טירופו של דון קיחוטה נעוץ בפריצת הגבול שבין הספרות לבין ה"מציאות": האיש הטוב, שהיה שטוף בקריאת ספרות האבירים ההירואית רבת – הגוזמאות, מבטל את החיץ שבין בדיון למציאות ופורץ אל העולם כאביר נודד שיצא מתוך ספריו האהובים.

על נשקו העתיק והמחליד, לשונו הנמלצת וכוונותיו הנשגבות – הוא פארודיה מהלכת, או רכובה על סוס קשיש ומיוגע. במסעו הוא משכתב את המציאות, כדי להתאימה לאוטופיה האבירית; כך פונדקים נהפכים בדמיונו לטירות; טחנות – הרוח המפורסמות – לענקים; זונות – לגבירות חצר; וכפרית גסה, שמעולם לא החליף עמה מלה, הופכת לדולסיניאה האצילה והיפהפיה, שכל מעלליו למענה.

בכפיית הספרות על החיים הוא דן את עצמו להתנגשות בלתי – פוסקת, מעשית ואידיאית, עם המציאות. הפארודיה החריפה חושפת את הבלותה של הספרות "הישנה", אך גם להיפך – הפער בין הספרות למציאות מלמד גם על המציאות הירודה, שהמיפלט ממנה הוא רק בשיגעון – שאף הוא סוג של בדיון. קיחוטה בלי שגעונו נידון למות.

חברות וחברים אני לא מאמינה שיש מישהו שלא קרא את דון קישוט ואם הכן יש אחד כזה אז זה הזמן מיד למלות את החסר..

שלכם באהבה ריקי שחם

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *