" כל מה שאתם מסוגלים לדמיין הוא אמיתי"

מי היה פבלו פיקאסו?

ריקי שחם

כמי ששמו המלא היה "פבלו דיאגו ג'וזה פרנסיסקו דה פאולה חואן נפומוסנו מריה דל לוס רמדיוס סיפריאנו דה לה סנטיסימה טרינידד רואיס יא פיקאסו", היה הצייר והפסל הספרדי פבלו פיקאסו, אחד מהאמנים המהפכניים בתולדות האמנות וללא ספק אחד מנותני הטון המרכזיים של האמנית במאה ה-20.

ריקי שחם

"אנחנו יכולים להגיע למטרות שלנו רק דרך תוכנית שבה אנו מאמינים בלהט ושעל פיה אנו פועלים ללא לאות. אין דרך אחרת להצלחה"

פיקאסו היה ילד פלא שהפך לאמן מרתק ונערץ. הוא לא הפסיק לחקור את האפשרויות האמנותיות שלו, ניסה וניסח חוקים חדשים ובעיקר עשה מהפכות באופן יצירתו.

ריקי שחם

"אם העבודה שלך לא גורמת לך לצרות, היא לא טובה"

היו לו תקופות שונות ביצירתו ובכל תקופה הוא צייר בסגנון שונה מהאחרות. בין התקופות ביצירתו: התקופה הכחולה, הוורודה, הקוביזם הפיסולי, הקוביזם האנליטי ועוד.

"ההרמוניה הנסתרת טובה יותר מזו הגלויה"

בין לבין הוא כנראה האמן הפורה בהיסטוריה, עם הערכות של מומחים שבחייו הוא יצר כ-50 אלף עבודות אמנות. חלק מהעבודות הללו, אגב, נוצרו ושורבטו על מפיות בבתי קפה, שכיום שוות הון.

פבלו פיקאסו היה אמן מהפכן, פורץ דרך ומייסד זרם הקוביזם באמנות המודרנית ומי שרבים מחשיבים כאמן החשוב ביותר באמנות המודרנית של המאה ה-20. המדהים הוא שבניגוד לאמנים שעשו מהפכות, איכויותיו והמהפכנות של פיקאסו לא פגעו בו אלא הפכו אותו לאהוב ההמונים.

"לוקח הרבה זמן להפוך לצעיר"

ריקי שחם

כמו מידאס האגדי, שכל מה שנגע בו הפך לזהב, כך פיקאסו. ציוריו ופסליו נחשבים כיום מהיקרים ביותר בעולם. עובדה מעניינת היא שהאיש שכל עבודה שלו יכולה לפרנס בעושר משפחה לכל חייה, היה קומוניסט פעיל ומעורב פוליטית, שבחייו נאסרה בשל כך כניסתו לארצות הברית.

"אני עושה תמיד את מה שאינני יכול לעשות, על מנת ללמוד כיצד לעשותו."

חברות וחברים על פיקסו נאמרו אינציקלופדיות של דברים . אני ממליצה לכל מי שמגיע לפריס לרוץ למוזיאון של פיקאסו ולגעת לטעום ולחוץ את עוצמת הגאונות של האמן הטוטאלי הזה .

שלכם באהבה ריקי שחם.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *