" הכלי שלי אינו שחור אלה האור המוחזר מהשחור"
סולאז' נולד ברודז, , בשנת 1919. הוא ידוע גם בשם "צייר השחור", בשל התעניינותו בצבע "הן כצבע והן כחסר צבע. כאשר האור משתקף על שחור, הוא הופך אותו וממיר אותו. הוא פותח תחום נפשי משלו". הוא רואה באור חומר עבודה; פסים של המשטח השחור של ציוריו מאפשרים לו לשקף אור, ומאפשר לשחור לצאת מתוך החושך ולתוך בהירות, ובכך להפוך לצבע מאיר.

ריקי שחם
ריקי שחם

לפני מלחמת העולם השניה, סולאז' כבר סייר במוזיאונים בפריז בחיפוש אחר ייעודו ולאחר שירות צבאי במלחמה, הוא פתח סטודיו בפריז, וערך את תערוכתו הראשונה  בשנת 1947. בנוסף הוא עבד כמעצב תפאורה. סולאז' החל לזכות בהכרה בארצות הברית בשנות החמישים. עבודותיו נכללו בשתי התערוכות הגדולות של אמנים אירופיים, "ציירים אירופיים צעירים"  (1953) ו"העשור החדש: 22 ציירים ופסלים אירופיים (1955) בניו יורק.[3] בשנת 1979 הפך סולאז' לחבר כבוד זר באקדמיה האמריקאית לאומנות וספרות,

ריקי שחם
ריקי שחם

בין השנים 1987–1994 הוא ייצר 104 חלונות ויטראז' לכנסיית המנזר הרומנסקי סנט-פוי סולאז' הוא האמן החי הראשון שהוזמן להציג במוזיאון הארמיטאז' הממלכתי של סנקט פטרבורג ובהמשך גם בגלריית טרטיאקוב במוסקווה

עבודותיו

"17 בדצמבר 1966", פייר סולאז, מוזיאון האמנות של הונולול

סולאז' אמר, "הכלי שלי אינו שחור אלא האור המוחזר מהשחור." הוא נתן לפרקטיקה שלו את השם "Outrenoir" (מעבר לשחור), הציורים שהוא מייצר ידועים בעומק השחור האינסופי שלהם, שנוצר על ידי משחק באור המוחזר מהמרקם של הצבע. בידיעה שהוא זקוק למונח חדש כדי להגדיר את אופן עבודתו, המציא סולאז' את 'Outrenoir' כדי להגדיר את האמנות שלו. ללא תרגום לאנגלית, המשמעות הקרובה ביותר היא 'מעבר לשחור'.

ריקי שחם
ריקי שחם

בראיון בשנת 2014, הוא מסביר את ההגדרה של המונח, "’Outrenoir’ לא קיים באנגלית; הכי קרוב הוא "מעבר לשחור". בצרפתית אתה אומר "outre-Manche", "מעבר לתעלה", הכוונה לאנגליה או "outre-Rhin", "מעבר לריין", כלומר גרמניה. במילים אחרות, "מעבר לשחור" היא מדינה שונה משחור."

ריקי שחם
ריקי שחם

ההתאהבות הראשונית של סולאז' עם שחור החלה הרבה לפני החקירות שלו עם 'Outrenoir' בגיל 60. בתחילה בהתעניינותו בפרהיסטורית ורצונו לסגת למשהו טהור יותר, ראשוני ומופשט בכוונה מכל קונוטציות שונות, הוא מספר על הקסם שלו מהצבע, "במשך אלפי שנים ירדו גברים למחתרת, לשחור המוחלט של המערות, לצבוע בשחור. "הכנתי אותם כי גיליתי שהאור המוחזר על ידי המשטח השחור מעורר בי רגשות מסוימים. אלה אינם מונוכרומים. העובדה שאור יכול לבוא מהצבע שהוא כביכול היעדר אור כבר די מרגשת, ומעניין לראות איך זה קורה."

ריקי שחם
ריקי שחם

יישום הצבע בשכבות עבות, טכניקת הציור של סולאז' כוללת שימוש בחפצים כמו כפיות, מגרפות קטנות וחתיכות גומי כדי לעבד את הציור, ולעיתים קרובות לבצע תנועות גירוד, חפירה או תחריט בהתאם לרצונו ליצר משטח חלק או מחוספס. המרקם המיוצר לאחר מכן או סופג או דוחה אור, ושובר את פני הציור על ידי הפרעה לאחידות השחור. בעבודותיו האחרונות בשנים 2013–14, סולאז' החל לגוון במפורש את הפיגמנט המשמש את הצבע, תוך ערבוב גוונים שונים של שחור, כמו גם צפיפות הפיגמנט. בהעדפה לראות את הציורים כמו קירות, והוא משתמש בחוטים כדי לתלות אותם באמצע החדר, "תמיד אהבתי שציורים הם קירות ולא חלונות. כאשר אנו רואים ציור על קיר, זהו חלון, ולכן אני מרבה לשים את הציורים שלי באמצע החלל כדי ליצור קיר. חלון מסתכל החוצה, אבל ציור צריך לעשות את ההפך – הוא צריך להביט בתוכנו".

ריקי שחם
ריקי שחם

במקום שיהיו להם כותרות, ציורי סולאז' נקראים לפי גודלם ותאריך הייצור שלהם. "17 בדצמבר 1966" משנת 1966, באוסף מוזיאון האמנות של הונולולו, מדגים את השחור המוברש באומץ על קנבס לבן.

חברות וחברים יקרים פייר סולאז' נחשב כאומן העכשוי הגדול שחיי בקירבינו במאה האחרונה. בבלוג הזה רציתי לחסוף אתכם לרע בעבודתו היחודית ולהצדיעה למורשת שלו .

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

4 Comments

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *