" רק באמצעות האומנות אנחנו יכולים לצאת מעצמינו, להבין מה אדם אחר רואה ביקום שהוא לא שלנו, הנופים של הטבע אשר ישארו תעלומה עבורינו, כמו אלה של הירח"

יותר מציורים רגילים, נראים ציורים המדהימים של יאן ורמיר יותר כמו צילומים. שום טכנולוגיה ידועה במאה ה-17 לא איפשרה דיוק שכזה. לכן נחשב ורמיר גאון ובעיני רבים הצייר הגדול בכל הזמנים. במיוחד הועצם המיתוס שלו, לאחר שבדיקות רנטגן של ציוריו הניבו מסקנה שאין מתחת לצבעים שום רישומי עיפרון או סקיצות של הכנה לציור עצמו.

ריקי שחם
ריקי שחם

אבל לאורך שנים רבות מסתובבת השערה שורמיר השתמש בטכנולוגיה סודית כלשהי כדי ליצור את ציוריו המושלמים. ספק של ממש עוררה היכולת שלו לפענח את נפילת האור על עצמים שונים ולשחזר זאת בציור מדויק להפליא של המציאות. רבים חשבו שכדי לצייר בדיוק מופלא שכזה, הוא השתמש בעיקרון ה"קמרה אובסקורה" (לשכה אפלה), הקופסה האפלה ששימשה גם לצילום המוקדם.

ריקי שחם
ריקי שחם

היה זה ממציא ואיש עסקים אמריקאי בשם טים ג'ניסון, חובב אמנות שהתעשר בעסקי הייטק, החליט לחקור את העניין ולמצוא את הטכנולוגיה ששימשה את האמן המוערך. הוא הצליח לייצר אותה מחדש, בעזרת מראות ועדשות אופטיות ולצייר את הציור המפורסם של האמן "שיעור במוזיקה".

ריקי שחם
ריקי שחם

הפרויקט שלו תועד בסרט והתוצאה המדהימה שצייר ג'ניסון, אדם שאינו צייר מקצועי, העלתה שאלות מעניינות לגבי מקומה של הטכנולוגיה ביצירת אמנות גדולה – האם אדם הוא פחות גאון כיוון שנעזר במכשירים שאיפשרו לו להעתיק את המציאות או שפיתוח הטכנולוגיה היא חלק מהגאונות שלו.

ריקי שחם
ריקי שחם

ואם זה בעייתי אצלו אז מה ניתן לומר על לאונרדו דה וינצ'י, שהיה לא פחות ממציא ומדען מאשר אמן וששני התחומים הללו פרחו אצלו דווקא משום שעסק בשניהם (כמו עוד 10 תחומים לפחות) והם תרמו אלה לאלה.

ריקי שחם
ריקי שחם
ריקי שחם יצירתו של וורמיר

חברות וחברים ישנן תמונות וציורים שהופכים לאייקון עליו נבנים אין סוף מבנים והסברים. וורמיר היה גאון שהתגלה שנים רבות אחרי מותו אולם מורשתו חקוקה לנצח ביכולת הפנומנלית לתפוס את השתקפותו של האור עד לפרטים הקטנים ביותר. בשנה הבאה הולכת להיות באמסטרדם תערוכה הכי גדולה של עבודותיו שאפילו וורמיר כנראה לא זכה לראות את שלל ציוריו תחת קורת גג אחת. אני הולכת לתערוכה ממליצה לכולם לראות את הסרט המרתק על עבודתו בקובץ המצורף.

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

7 Comments

  1. אני לא מבינה גדולה באומנות אבל ורמיר מצליח לרגש אותי תמיד. לא משנה כמה פעמים לא ראיתי את יצירותיו ובפרט דיוקנאותיו ״נערה עם עגיל פנינה״ ו״מוזגת החלב״, אני מתמגנטת לציוריו שוב ושוב.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *