ג'יי. אר.אר טולקין

" אומץ נמצא במקומות הכי לא צפויים"

ו"הסילמריליון" (1977) זכו להצלחה רבה ונחשבים לאבני דרך קלסיות בספרות הפנטסטית . טולקין ששרת בצבא הבריטי בתקופת מלחמת העולם הראשונה סיים אותה בבית החולים תוך כדי שהוא סובל מקדחת החפירות.

"יפה האפלה למעשים אפלים."

בתקופת ההחלמה הוא החל לכתוב מספר אגדות שהיו מבוססות על לימודי המיתולוגיה והפולקלור הקודמים שלו. לקובץ הסיפורים הוא קרא "ספר הסיפורים האבודים"/

"לא כל נודד בדרכים תאבד דרכו."

מה שיהפוך בעתיד לספר "הסילמריליון". אחרי המלחמה טולקין עבד מספר שנים על מילון אוקספורד של השפה האנגלית. בשנת 1920 התמנה טולקין למרצה לאנגלית באוניברסיטת לידס. בשנת 1925 הוא חזר לאוניברסיטת אוקספורד שם שימש כפרופסור ללשון אנגלית עתיקה עד לשנת 1945, וכפרופסור לאנגלית מודרנית ולספרות אנגלית בין השנים 1959- 1945. "ההוביט", שנכתב במקור לילדיו בשנת 1937 נקרא גם על ידי מבוגרים רבים. הוא היה מספיק פופולרי על מנת שהמו"ל שלו יבקש ממנו לפרסם ספר המשך. כך באה לעולם עבודתו המפורסמת ביותר, האפוס "שר הטבעות" (1954 – 1955). כתיבת הסאגה לקחה כמעט עשר שנים, שבמהלכן הוא קיבל תמיכה עצומה מחברי הפורום הספרותי ה"אינקלינגס" ובמיוחד מחברו הקרוב, ק. ס. לואיס . "שר הטבעות" פונה לקוראים מבוגרים יותר, תוך שהוא נסמך על המיתולוגיה של הארץ התיכונה שחיבר, ויצאה לאור לאחר מותו.

"לא היינו מגיעים עד כאן אילו ידענו על זה יותר לפני שהתחלנו."

ביצירות כמו "הסילמריליון" וספרים אחרים. רוב סיפרי המיתולוגיה של הארץ התיכונה ("הסילמריליון", סיפורים שלא נשלמו) נערכו על ידי בנו כריסטופר מרשימות שהשאיר ופורסמו לאחר מותו . אורקים, איינור, אנטים, בני אדם, בני לילית, גמדים, דרקונים והוביטים הם גיבוריו של טולקין ותוכלו לפגוש אותם באמאן בבלריאנד בנומנור ובארץ התיכונה. ההוביט פרודו באגינס הוא יורשו של בילבו באגינס נשא את הטבעת האחת למורדור והשליכה לתוך להבות הר האבדון . טולקין שב לאוקספורד לאחר מות אשתו ב-1971. הוא הלך לעולמו ב- 1973 והשאיר אחריו את הסילמריליון אותו ערך בנו כריסטופר.

"עבודה שאין מתחילים אותה, לוקח את הזמן הרב ביותר לסיימה."

ספריו ההוביט (1937) שר הטבעות – אחוות הטבעת (1998) הוביט – בתרגום טייסי חיל שר הטבעות (1954) שר הטבעות – שיבת המלך (1998) הרפתקאות תום בומבדיל הסילמריליון (1977) שר הטבעות שני הצריחים (1998) שר הטבעות – שני הצריחים – רכה (2004) הנפח מווטון רבא סיפורים שלא נשלמו (2001) ילדי הורין (כנרת 2008) עץ ועלה (1993) שר הטבעות בכרך 1 (2004).

"יהיה זה האור בשבילך במקומות חשוכים כאשר כל שאר האורות כבו."

חברות וחברים טולקין הוא הסופר עליו גדלתי שעיצב את דמיונם של אין ספור ילדים ומבוגרים. כל אחד מהספרים שלו שווה קריאה וצלילה לעולמות פלאיים שנוצרו במוחו היצירתי . וכמובן איך לא לסיים בהמלצה לראות את הסרטים המביאים את סיפוריו מהזוית האודיטורית המרתקת . זאת חגיגה מופלא למי שעדיין לא עשה את הקפיצה לעולמות הדימיון האין סופיים שלו. האם יש עדיין כאלה ?

שלכם באהבה ריקי שחם

ריקי שחם

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *