מרתין לותר קינג

"חושך לא יכול להבריח חושך, רק אור יעשה את זה. שנאה לא יכולה להבריח שנאה, רק אהבה תעשה את זה."

ריקי שחם

ד"ר מרטין לותר קינג הבן היה כומר אמריקאי שלחם לזכויות האדם של השחורים בארצות הברית.

ריק שחם

עמים מדוכאים אינם יכולים להישאר מדוכאים לנצח. הכמיהה לחירות בסופו של דבר מתגלית ובאה לידי ביטוי. התנ"ך מספר לנו סיפור מרגש אודות כיצד משה עמד בחצרו של פרעה לפני מאות שנים וקרא "שחרר את עמי!". זהו מעין פרק פתיחה בסיפור מתמשך. המאבק של ימינו בארצות הברית הוא פרק מאוחר יותר של אותו סיפור מתמשך

,אדם נמדד לא במקום בו הוא עומד ברגעים של נוחות ובטחון, אלא ברגעים של אתגר ומחלוקת"

קינג גם זכה בפרס נובל לשלום על המחאה שלו, שדגלה באי-אלימות. הוא החל את דרכו בפעילות לזכויות אדם כשארגן חרם אוטובוסים והיה הנשיא הראשון של ארגון זכויות האדם בארה"ב, שדגל בשוויון בין שחורים ללבנים.

ריקי שחם

"אינני מפחד מעריצותם של הרעים, אלא מאדישותם של הטובים."

הוא ארגן ועמד בראש פעולות המחאה הלא-אלימות ששיאן היה במצעד שערכו לעיר וושינגטון, מצעד למען תעסוקה וחירות.

ריקי שחם

"השאלה החשובה והדחופה ביותר של החיים היא מה אתה עושה למען אחרים?"

בסיום המצעד נשא קינג את נאומו המפורסם "יש לי חלום", שדיבר על חזון לעתיד טוב יותר. נאום זה נחשב אחד הנאומים החשובים והמשמעותיים בתולדות ארה"ב.

"אי-אלימות היא נשק חזק וצודק. נשק ייחודי בהיסטוריה, כזה החותך מבלי לפצוע ומרומם את אלו המשתמשים בו."

בהמשך פעילותו הציבורית ועד שנרצח, עסק מרטין לותר קינג גם בפעילות מחאה נגד העוני ונגד מלחמת וייטנאם, שני נושאים חשובים וקשים באמריקה של שנות ה-60.

"עמים מדוכאים אינם יכולים להישאר מדוכאים לנצח. הכמיהה לחירות בסופו של דבר מתגלית ובאה לידי ביטוי. התנ"ך מספר לנו סיפור מרגש אודות כיצד משה עמד בחצרו של פרעה לפני מאות שנים וקרא "שחרר את עמי!". זהו מעין פרק פתיחה בסיפור מתמשך. המאבק של ימינו בארצות הברית הוא פרק מאוחר יותר של אותו סיפור מתמשך"

מרטין לותר קינג נרצח על ידי מתנקש כשביקר בעיר ממפיס, כדי לתמוך במאבקם של פועלי הזבל השחורים, להשוואת שכרם לזה של הלבנים שעבדו באותה העבודה. על שמו קבעו וחוגגים בארה"ב את החג הלאומי "יום מרטין לותר קינג".

חברות וחברים ביום בו נרצח מרתין לותר קינג אפשר לומר שנורתה יריית פתיחה בין כוחות הנאורות לכוחות החושך והאפל. זה היה חלום של הרבה אנשים שנורה למוות. יש רגעים שנצרבים לנצח והם מוסיפים להדהד לנצח.

מרתין לותר קינג היה איש אמיץ, לוחם חופש ענק ומסור ששילם בחייו על חלומו. במותו ציווה עלינו לקיים שיוויון הבנה ולחימה ברע שמיוצג ע"י הבריות.

מי יתן ומותו ימשיך להפיץ ולהדהד את משנתו בכל העולם.

שלכם באהבה ריקי שחם.

ריקי שחם

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *