" אינכם יכולים לבחור איך תמותו, או מתי תמותו. אבל אתם יכולים לבחור כיצד תחיו עכשיו"

ריקי שחם

באאז נולדה בניו יורק לאב מקסיקני ולאם סקוטית. את עיקר פרסומה קנתה בשנות השישים כזמרת עם וכן כפעילה למען הפציפיזם.

"אי האלימות מהווה אהבה מאורגנת."

את הופעת הבכורה שלה כזמרת עשתה על בימת פסטיבל הפולק של ניופורט, בשנת ייסודו, 1959, כאשר הייתה בת 18.

ב-1961 פגשה לראשונה את בוב דילן. באאז שכבר הייתה מפורסמת עזרה לדילן לפרוץ לתודעת הציבור והשניים אף היו בני זוג תקופה מסוימת. ב-1963 הופיעה לצד בוב דילן בעצרת ההמונים בתום המצעד לוושינגטון למען תעסוקה וחירות. ב-1965 צעדה במצעד מסלמה למונטגומרי. ב-1967 נשלחה למאסר לאחר שהפגינה נגד מלחמת וייטנאם. ב-1969 השתתפה בפסטיבל וודסטוק. הופיעה בישראל ב-1974 וב-1987.\

ריקי שחם

"אולי אינכם יודעים זאת, אך בקצהו של הייאוש ישנה נקודת אור הגורמת לנו להיות כמעט מאושרים."

חיה האישיים

בן זוגה הראשון היה מיכאל ניו, צעיר שפגשה במכללת בסוף שנות החמישים. בהמשך דרכה, בשנת 1979, הוא היווה השראה לשירה "מיכאל".

את בוב דילן פגשה בשנת 1961. אף על פי שדילן היה מעוניין באחותה הצעירה, מימי. תחת הילת התקשורת הקשר ביניהם התפתח לקשר משמעותי יותר.

"במקום לנסות להיראות חזקות ולהתחרות ב[[[גבר]]ים, על הנשים להעניק להם את הטובות שבתכונותיהן, וללמד אותם נועם ורוך ולדעת איך לבכות."

ריקי שחם

לאחר שהשתתפה עם נשים נוספות במניעת גיוס לצבא, פגשה במאסר את דוד האריס, שהיה אסור בצד הגברים, אך התאפשר לו לבקר את באאז באופן סדיר. השניים התגוררו יחד לאחר השחרור מהמאסר בקומונת ההתנגדות שלו, בקליפורניה. שלושה חודשים אחרי היכרותם החליטו להינשא. הם נישאו ב-26 במרץ 1968, בכנסייה עם סמלי שלום וכומר פציפיסט. לאחר החתונה, עברו לגור בחווה שהייתה חלק מקומונה. הם טיפחו גנים והיו צמחונים אדוקים. זמן קצר לאחר מכן, האריס נאסר כיוון שהתנגד להתגייס. באאז המשיכה להופיע. בנם גבריאל נולד ב-2 בדצמבר 1969. הקשר התרופף לאחר שחרורו של האריס והם התגרשו בידידות בשנת 1973.

ריקי שחם

בתחילת שנות ה-80 יצאה עם מייסד אפלסטיב ג'ובס. ג'ובס שקל להינשא לה, אך ויתר מאחר שהייתה בשנות ה-40 לחייה, והסבירות שתביא עמו ילדים הייתה נמוכה. לאחר מותו, דיברה עליו בחיבה, וציינה שגם לאחר שהקשר הסתיים, הם נותרו חברים והוא המשיך לבקרה.

פעילות חברתית ופוליטית

באאז היא אקטיביסטית חברתית. בשנת 1956 שמעה נאום של מרטין לותר קינג אודות מאבק לא אלים לזכויות אדם ושינוי חברתי, שריגש אותה. בהמשך הם נעשו חברים ובאאז השתתפה בהפגנות שקינג סייע לארגן. היא התנגדה למלחמת וייטנאם, עסקה בזכויות אדם, התנגדה לעונש מוות, פעלה למען זכויות קהילת הלהט"ב, אהדה לאיראן, מאבקים סביבתיים והשתתפה במחאה כנגד מלחמת עיראק.

ריקי שחם

"בעבורי, הקלים שביחסים הם אלה שאני מנהלת עם עשרת אלפים איש, והקשים שבהם הם אלה שאני מנהלת עם אדם אחד בלבד."

ריקי שחם

לבאאז קול סופרן גבוה וצלול בעל שלוש אוקטבות ובהופעותיה היא מלווה את עצמה בגיטרה אקוסטית. באאז הרבתה לשיר שירים אותם כתבה, אך שרה גם גרסאות כיסוי רבות, בהן של בוב דילן, לאונרד כהןהרולינג סטונז והביטלס, ובמקרה אחד, בהופעה בספרד, ביצעה את שירה של סי היימן "יורים ובוכים".[1]

ריקי שחם

חברות וחברים יש זמרים שהשם שלהם מקפל כל כך הרבה משמעויות . כשאני אומרת ג'ון באז בשבילי זאת תקופה. אלה סמבולים של אומץ ולחימה. זאת מוסיקה של חופש . לשירה שלה אין זמן ולשמוע אותה זה מסע בזמן בשבילי . ממליצה לכל אחת ואחד לקחת פטיפון תקליט שחור ולתת לצלילים לדבר ולקחת את כולם למחוזות של יופי אין סופי, או כמו שג'ון אומרת תבחרו איך החיים שלכם יראו.תבחרו בטוב.

ריקי שחם

באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

  1. "אולי אינכם יודעים זאת, אך בקצהו של הייאוש ישנה נקודת אור הגורמת לנו להיות כמעט מאושרים."
    ממש משפט אופטימי ומרגש.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *