" אם המוח שלי יכול לתפוס את זה והלב שלי יכול להאמין בזה – אני יכול להשיג את זה"

ריקי שחם

מוחמד עלי , נולד בשם קסיוס מרסלוס קליי ג'וניור (Cassius Marcellus Clay, Jr), היה מתאגרףאמריקאי במשקל כבד. עלי הוא הראשון בהיסטוריה שזכה שלוש פעמים באליפות העולם במשקל כבד, והיה גם לאחד הצעירים ביותר שהחזיקו בתואר זה ולאחר מכן לאחד המבוגרים ביותר שהחזיקו בו. בשל הישגיו, סגנון האגרוף הייחודי שלו ומשך שליטתו בענף, נחשב לדעת רבים למתאגרף במשקל כבד הטוב בכל הזמנים.עלי התפרסם כמתאגרף גם מחוץ לזירה, בזכות פעילותו הפוליטית כנגד מלחמת וייטנאם ולמען צדק גזעי על פי חזונו של מורו מלקולם אקס והופעותיו בתקשורת. עלי נחשב בעיני רבים לאחד הספורטאים הגדולים בכל הזמנים.

ריקי שחם

עלי, עדיין בשם קסיוס קליי, ערך את הופעת הבכורה שלו כמתאגרף מקצועני ב-29 באוקטובר 1960 ובמהלך שלוש שנים צבר 19 ניצחונות (15 מהם בנוק-אאוט) מתוך 19 קרבות.

ריקי שחם

האם לא אמרתי לכם שהיום ארחף כמו פרפר ואעקוץ כמו דבורה? הידיים שלו לא יכלו להשיג את מה שעיניו לא רואות. זה מה שקרה פה היום.

ב-25 בפברואר 1964 זכה בפעם הראשונה באליפות העולם במשקל כבד, לאחר שגבר על המתאגרף סוני ליסטון (Sonny Liston) בנוקאאוט[7] בסיבוב השביעי, ובכך היה לאלוף העולם הבלתי מעורער במשקל כבד.

"כשאתה יכול להביס כל אדם בעולם, אתה אף פעם לא יודע שלום מהו."

לאחר מכן ב-1964 הלך בעקבות מלקולם אקס, שבו ראה כמורו הרוחני, והצטרף ל"אומת האסלאם", ארגון המחזיק בגרסה מוסלמית משלו. הוא קיבל את השם "מוחמד עלי" ועל החלפת השם אמר:

"קסיוס קליי זה שם העבד שלי. לא בחרתי בו ואיני רוצה בו. אני מוחמד עלי, שם חופשי שמשמעותו 'יקיר האל' ואני מתעקש שאנשים ישתמשו בו כשהם פונים אליי"

במהלך הקריירה שלו נודע עלי כאדם המשמיע דעות פרובוקטיביות ולעיתים אף שנויות במחלוקת, כמו גם בחרוזים שחיבר והשמיע לתקשורת.

"אדם שלא אמיץ מספיק בשביל לקחת סיכונים לא ישיג שום דבר בחיים שלו."

פרט לחידודי הלשון הידועים המתקשרים ליכולותיו כספורטאי, שהתווספו לסגנון "הריקוד" הקליל והמאוד לא אופייני למתאגרף במשקל שלו, עלי עשה שימוש בהצלחותיו בזירת האגרוף ובאישיותו כדי להעלות למודעות את אפליית השחורים בארצות הברית ובעולם, ואת חוסר השוויון בין בני האדם בכלל.

"השתיקה היא זהב כשאין לך שום דבר חכם לומר."

בנוסף היה פעיל בקרב קהילות השחורים והרבה לסייע לנוער שחור במצוקה. בשל פעילות זו הפך עלי להיות יעד בפרויקט הריגול האמריקאי .

"גיל הוא מה שאתה חושב שהוא. אתה זקן כמו שאתה חושב שאתה."

מוחמד עלי הגדול מכולם. אייקון של גבורה שהלך עם האמת שלו ללא מורא בתקופה בו ההליכה נגד הזרם עלתה לו מחיר אישי כבד. ההשגים שלו בזירה ומחוצה לה הם עדות לגדולת רוחו ומעשיו. ממליצה לכולם לראות את הסרט על חייו. מעורר השראה החלט.

שלכם באהבה ריקי שחם

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *