"המודעות לחוזק שלנו רק עושה אותנו צנועים יותר"

סזאן נולד בעיר אקס-אן-פרובאנס למשפחה בורגנית מבוססת. אביו היה בנקאי. בילדותו פגש את אמיל זולא והשניים הפכו לידידים, ואף הקימו יחד עם חבר נוסף הרכב מוזיקלי בשם "הבליינים העליזים".[1] בשנת 1858 התחיל סזאן בלימודי משפטים בעידודו של אביו, ששאף שיהיה בנקאי כמוהו. בשנת 1861 הפסיק את לימודיו ופנה לקריירה אמנותית.

לאורך כל חייו הרבה סזאן לצייר דיוקנים, מראות-נוף וטבע דומםאז'ן דלקרואה. ציוריו המוקדמים מנבאים את חידושי הזרמים הפוביסטי והאקספרסיוניסטי.

ריקי שחם

מגעו עם האימפרסיוניסטים, ובעיקר עם קאמי פיסארו, בתחילת שנות השבעים של המאה ה-19 הוביל לשינוי עמוק בסגנונו של סזאן: הוא פנה ממשיכות מכחול סמיכות לעדינות ומצבעים כהים לבהירים (מראות הנוף של אובר, של פונטואז של מדאן ועוד). סזאן הציג מציוריו בתערוכה האימפרסיוניסטית הראשונה (1874) והשלישית (1877), אך הם לא זכו לאהדה רבה.

ריקי שחם

"יצירת אמנות שאיננה מתחילה בריגוש איננה אמנות."

במהלך שנות השמונים של המאה ה-19 גיבש סזאן את הסגנון שמאפיין את יצירתו המאוחרת. בציוריו מתקופה זו ניכר ניתוח קפדני של הצבע כאמצעי ליצירת פרספקטיבה, וזאת בניגוד לשיטה המקובלת יותר בתקופתו, שיטת האור-צל. בתקופה זו צייר את סדרת ציורי הנוף בכפר ל'אסטק.

ריקי שחם

בשנות חייו המאוחרות סזאן העמיק את חקר הקומפוזיציה והעמיד מספר יצירות שלימים הפכו למכוננות בתולדות האמנות, וביניהן סדרת הציורים המתארים את הר סן-ויקטואר (1902-1898) "נער עם ווסט אדום" (1890-1899), וסדרת הציורים "הרוחצות" (1905-1898). סגנונו המאוחר של סזאן שואף לייצג את מהותם של מושאי הציור, ובניגוד לאימפרסיוניסטים, מבכר אותה על פני רשמים וויזואלים שמתקבלים מהתבוננות באובייקט המצויר.

"האמנות מהווה הרמוניה מקבילה לזו של הטבע."

ריקי שחם

השפעתו על הזרם הקוביסטי ועל הציור המופשט הייתה גדולה מאוד. עליו אמר אנרי מאטיס: "סזאן הוא אבי כולנו [המודרניסטים], כל אחד מאיתנו ממשיך ומפתח דבר מה שגילה בציוריו. אבל כל מה שעשינו מצוי כבר אצלו בצורה זו או אחרת".

"אל נא תהיה מבקר אמנות; צַיֵיר! 

ריקי שחם

סזאן, טבע דומם עם פירות וסל   1895– אצל פול סזאן, צייר צרפתי שמתחיל את דרכו בסוף שנות ה-70 בתקופה האימפרסיוניסטית  הטבע הדומם הוא נושא מאוד חשוב ומרכזי ביצירה שלו. מבחינת הרקע שלו, הוא היה בן למשפחה עשירה, עוד אחד מהבחורים הצעירים שצריכים לשכנע את ההורים שזה בסדר להיות צייר ושהוא לא כ"כ מתחבר לעניין הבנקאות, והוא הפך לאחד הציירים שהכי השפיעו על האמנים שיבואו אח"כ. סזאן הוא אמן שהבסיס שלו הוא בדרום צרפת עם האימפרסיוניסטים אך הוא התפתח והשתייך למעשה לזרם של הפוסט אימפרסיוניזם. התפוחים מצויירים מכמה זויות ראיה. יש תחושה של טקסטורות שונות. הוא דומה לאימפרסיוניסטים בקו המתאר ובאור בצל. סזאן יוצר פה הפרדה מאוד ברורה בין הנפחיות של התפוחים לבין הצורות הגאומטריות המופשטות של המפה. זה לא נראה כמו כפלים אמיתיים אלא יותר ריבועים ומשולשים. סזאן ראה בטבע צורות בסיסיות. התפוחים והטבע הדומם מבטאים מבחינת סזאן רגש, בעיקר אהבה. הטענה היא שההקשר של תפוח כמו בסיפורים קדומים (חווה, ונוס) היא של אהבה.

"אין ספק כי קיימים בטבע דברים שאותם עין אדם לא ראתה מעולם; אמן המגלה אותם סולל את הדרך לממשיכיו.

ריקי שחם

סזאן,  5 מתרחצות   1885-87– אחד מהתחומים הכי מעניינים של סזאן זה המתרחצים שלו. הגוף והפנים של המתרחצות מעוות, מאוד לא מתקרב לטבע, בקושי יש להם אצבעות, יש עיוות של פרופרציות, עצם אגן שמתחברת כמעט בלי מותן, והפנים מטושטשות. בהיותו של סזאן מושפע מהאימפרסיוניסטים, הביטוי שלו של עבודה בכתמים היא שהוא ייקח כתמים שבעצם בונים חלק מהדמות. אצל סזאן הצבע בונה צורה. יש שימוש בכתמים מאוד גדולים שלמעשה יוצרים כאן סוג של פיסול של הגוף. הוא משתמש בקווי מתאר שחורים מאוד בולטים, הנוף גם מעוות – הכתמים לא בונים ממש עץ. המתרחצות משתלבות בנוף מבחינת משיכות מכחול בשיער וברגליים. סזאן לא רצה לתת לצופה תמונה פשוטה, אלא תמונה מורכבת, אלא תמונה חדשנית. הדמויות לא מסתכלות אחת על השנייה או על הצופה – הרגשות פה הם מאוד מורכבים וקשה לשים עליהם את האצבע. ישנן אינדיקציות שזה מהווה פחד מפני נשים – יש לו שתי יצירות בהתחלת דרכו שמתאר את האמן מצייר דוגמנית, וברוב התמונות שלו הוא עושה הפרדה מושלמת בין הנשים לבין הגברים, ובתור גבר אולי מדובר כאן על סיטואציה של פחד מפני נשים.

ריקי שחם

"אין זה מתפקידו של אימפרסיוניסט לצייר את הנושא, אלא להמחיש את תחושותיו.

פולסזאן,מתרחציםגדולים  1895 – יצירה שמכילה גם נשים וגם גברים. הלחיים האדומות מדגימות את הרעיון של צבע שיוצר צורה. העצים יוצרים מסגרת. השוואות: הנושא של מתרחצים הוא לא חדש באומנות האירופית, לדוגמא – ציור של ניקולס פוסין.

"הגאוניות מהווה את היכולת לחדש את הרגישות באמצעות התנסות יומיומית."

ריקי שחם

William – Adolphe Bougureau, The Wave 1896 – היצירה הזו נעשתה באותו זמן של סזאן, יצירה מאוד ריאליסטית. סזאן אמר אמירה אמנותית שבעולם של צילום וריאליזם כדי להעביר מסרים יותר מורכבים צריך לעבוד על הדימוי במושגים של צבע וצורה, הוא רוצה לשאול שאלות יותר פילוסופיות ויותר עמוקות.

"אני ידידה של האמנות יותר מאשר יצרן של ציורים."

ריקי שחם

סזאן, נוףלאסטאק 1878-79 – תיאור של מפרץ ליד עייריה שנקראת לאסטאק שבריביירה הצרפתית. כל עץ וכל סלע בנוי מכתמים ריבועיים. כל הציור הוא מערך של מצולעים שבונים את הצורות השונות. ככל שאנחנו מכירים יותר את סזאן אנחנו רואים שהנטייה שלו היא להרמוניה של כחולים וכתומים (צבעים משלימים).

"אני יכול לצייר במשך מאה שנה, אלף שנה ללא הפסקה, ועדיין אשאר בהרגשה כי אינני יודע דבר."

ריקי שחם

Cezanne, mt. st. Victoire seen from Les Lauves, 1902-סזאן תרם מאוד לאמנות המופשטת כי הוא לקח את זה אל הקצה.

"לא ניתן להימנע מן הרגישות הכרוכה במחשבה כי הזמן נמלט מאתנו."

ריקי שחם

סזאןמחצבתביבמוס, 1895– סדרת הציורים שהוא עשה במחצבות הם דוגמה טובה להפשטה – הוא לוקח את הזוויות שלהמחצבות, לא ברור מאיזה זווית הוא צייר את זה. הוא ניצל את המראה של המחצבה כדילהתעסק בגיאומטריה שיוצרת משטח חלק של צבע. אם לא היינו יודעים שמדובר בנוףמהכותרת נישאר עם ציור כמעט מופשט לגמרי. התצורות של הסלעים הופכים למשטחי צבעשמתפקדים בצורה עצמאית וכאן גדולתו של סזאן

אמת נמצאת בטבע, ואוכיח זאת."

סזאן האיש עם התפוחים והציטוטים הנפלאים. סזאן שהשפיעה בעבודתו על כל כך הרבה אמנים שבאו אחריו הוריש מורשת יחודית שמהדהדת לנצח בעבודתו.

שלכם באהבה ריקי שחם

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *