"זה מהפכני להגיד את האמת"

אנטוניו גרמשי (1891-1937) נחשב לגדול ההוגים האיטלקים במאה ה-20. גרמשי היה ממייסדי המפלגה הקומוניסטית האיטלקית ואף עמד בראשה בראשית ימי המשטר הפשיסטי. ב-1926 נכלא גרמשי על ידי הפשיסטים והיה כלוא במשך 11 שנים, עד מותו בקליניקת אסירים, סמוך לעיר

רומא. "אני פסימיסט מתוך הגיון, אבל אופטימי מתוך רצון."

ריקי שחם

במהלך מאסרו כתב את חיבורו המונומנטלי "מחברות הכלא", יצירה הגותית מיוחדת במינה שתורגמה לעשרות שפות והייתה לטקסט רב-חשיבות ברחבי העולם – אלפי עמודים העוסקים בשלל נושאים מרתקים בתחומי התרבות, ההיסטוריה, הפילוסופיה, האידיאולוגיה והלשון. גרמשי מצליח להפתיע את הקורא בכתיבתו הייחודית, אשר ללא ספק הושפעה מן הנסיבות: את יצירת המופת שלו כתב בכלא, כמעט ללא ספרים וכתבי עת ובפיקוח מתמיד של שלטונות הכלא. 

"הדבר המכונה 'דעת קהל' קשור קשר הדוק להגמוניה הפוליטית, והוא מהווה נקודת מגע בין 'החברה האזרחית' ל'חברה הפוליטית', בין הקונצנזוס לבין השלטון"

ריקי שחם

הספר על ההגמוניה מפגיש לראשונה את הקורא העברי עם הגותו של אנטוניו גרמשי, והוא מחולק לפי הנושאים המרכזיים המופיעים ב"מחברות הכלא": האינטלקטואלים ותפקידם החברתי, מערכת החינוך ובית הספר, מקיאוולי, הומניזם ורנסנס, לשון וספרות. כמו כן דן הספר שלפנינו במושג ההגמוניה – מושג מפתח תיאורטי בכתבי גרמשי עצמו, ובעל השלכות תרבותיות ופוליטיות. 

"מה שקורה לאורך ההיסטוריה קורה בגלל אותם הרבים שוויתרו על הרצון, שנותנים שיקרה להם, שמרשים לחוקק חוקים שרק מהפכה תוכל להפיל, שמאפשרים את עלייתם לכס השלטון של כאלה שרק התקוממות תוריד אותם."

ריקי שחם

ההקדמה המקיפה וההערות המלוות את הספר הופכות את הקריאה בו למסע תרבותי מרתק הן בהיסטוריה האירופית והן בהיסטוריה האיטלקית. זאת ועוד, "מחברות הכלא" נותנות בידי הקורא והחוקר כלים תיאורטיים אשר יש בכוחם לסייע בחקר המציאות התרבותית-פוליטית בישראל. 

https://youtu.be/XxysJ6bZ-BE
ריקי שחם

חברות וחברים את אנטוניו גרמשי לא הכרתי עד היום אולם נראה כי האימפקט הפילוסופי שלו מכה גלים גם שנים רבות אחרי מותו ונותן נקודת מבט משמעותית ביותר בחקר המציאות הפוליטית בהרבה מחוזות של סיכסוכים עולמיים.

שלכם באהבה ריקי שחם

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *