"כל מה שאדם אחד יכול לדמיין, אדם אחר יכול להגשים"

ריקי שחם

ז'ול ורן נולד ב־8 בפברואר 1828 בעיר נאנט שבצרפת. הוא היה הבכור בין חמישה ילדים. ילדותו עברה עליו עם משפחתו על אי בנהר הלואר. בדידות זו חיזקה את דמיונו, ואת קשריו עם אחיו פול. בגיל 9 נשלחו ז'ול ורן ואחיו לבית ספר, שבו למד ורן לטינית (הוא השתמש בשפה זו באחד מסיפוריו הקצרים).

האגדה מספרת כי בשנת 1839, בגיל 11, ורן השיג בחשאי מקום כנער סיפון על ספינת סוחר מסוג מפרשית תלת-תרנית בשם קוראלי, תוך שהוא מתכוון להפליג להודו ולחזור עם שרשרת אלמוגים לבת דודתו קרולין. הספינה הייתה אמורה לצאת להודו באותו ערב, אבל עצרה תחילה בנמל Paimboeuf, אליו פייר ורן הגיע בדיוק בזמן כדי לתפוס את בנו ולגרום לו להבטיח שאת מסעותיו הבאים יערוך רק בדמיונו. כיום ידוע כי האגדה היא סיפור מוגזם (אם כי יכול להיות מבוסס על מקרה אמיתי) שהומצא על ידי אחייניתו של ורן, מרגריט, שכתבה את הביוגרפיה שלו.

"מעולם לא נעשה דבר גדול שלא החל עם תקווה מוגזמת."

ריקי שחם

בתום לימודים אלה עבר ורן לפריז, כדי ללמוד משפטים. בשנת 1848 החל לכתוב תמלילים לאופרטות, וכעבור זמן מה גילה את כשרונו הגדול: כתיבת סיפורי מסעות והרפתקאות, שהכנה מדעית וגאוגרפית מפורטת העניקו להם אמינות.

"מה שכתבתי יהפוך למציאות בסוף המאה."

כאשר גילה אביו שז'ול עוסק בכתיבה ואינו לומד משפטים, הפסיק לתמוך בו כלכלית. ורן נאלץ לפרנס עצמו מכתיבה, וגילה שאין זה פשוט. בתקופה זו פגש את הסופרים אלכסנדר דיומא וויקטור הוגו, שהעניקו לו מניסיונם.

"אפשר למרוד בחוקי האדם אבל לא בחוקי הטבע."

ריקי שחם

ורן נישא להונורין דוויאן, אלמנה עם שתי בנות. בעצת אביו מצא עבודה כברוקר, אך בעידודה של אשתו המשיך לכתוב. בשנת 1861 נולד לו בן, מישל ז'אן פייר.

פגישה עם טייס כדור פורח והאזנה לסיפוריו הניבו את הרעיון לספר על מסע בכדור פורח באפריקה. אולם הספר נדחתה על ידי מו"לים אחרים בטענה שהסיפור "מדעי יתר על המידה". מצבו של ורן השתפר כאשר פגש את המו"ל ז'ול הצל, שהיה, בין השאר, המו"ל של ויקטור הוגו ושל ז'ורז' סנד. בסיועו של הצל שיכתב ורן את הסיפור, ובשנת 1863 הוציאו לאור סיפור בשם "חמישה שבועות בכדור פורח". הסיפור זכה להצלחה רבה ותורגם לשפות אחדות. ורן נעשה עשיר ומפורסם.

ריקי שחם

משלב זה ואילך, במשך קרוב ל־25 שנה, פורסמו סיפוריו של ורן בהמשכים דו־שבועיים במגזין של הצל ועם תום השנה הוצאו לאור כספר. במשך אותה תקופה, לא חלפה שנה מבלי שהצל פרסם ספר מאת ז'ול ורן. המצליחים ביותר שבהם כללו את "מסע לבטן האדמה" (1864), "מהארץ לירח" (1865), "עשרים אלף מיל מתחת למים" (1869) ו"מסביב לעולם בשמונים יום" (1872).

"המהמרים מצטערים בדרך כלל לאו דווקא על כספם שאבד להם, אלא על התקוות המטורפות שהתבדו."

כמו סופרים רבים מתקופתו שהתחנכו בחברה הקתולית הבורגנית, ורן נקט לעיתים בטון אנטישמי בספריו. סיווגו כאנטישמי נובע בעיקר מתיאור דמותו של היהודי יצחק החבוט מהספר "הארץ שנתלשה", אם כי בזמנו מדובר היה באנטישמיות מסורתית, ולא באנטישמיות מודרנית והמשמעות שקיבל המושג לאחר השואה.[1][2]

ריקי שחם

"מה זו פנינה? למשורר, הפנינה היא דמעת הים; אנשי המזרח רואים בה טיפת טל שנתגבשה; לגבירות זהו תכשיט מסולסל בעל ברק זגוגיתי, עשוי חומר צדפי, והן נושאות אותו על האצבע, על הצוואר או על האוזניים; לכימאי זוהי תרכובת של מלח זרחתי ופחמת הסיד עם מעט חומר מקפא; ולבסוף, חוקר הטבע רואה בה לא יותר מהפרשה לקויה של האיבר היוצר את הדר בצדפות כפולות שסתומים."

ריקי שחם

ז'ול ורן נפטר בעקבות מחלת הסכרת ממנה סבל, באמיין, אליה עבר ב־1872, ב־24 במרץ 1905 והוא בן 77. שמו של הרחוב שהוא גר בו הוסב לשמו. בנו, מישל, המשיך לכתוב חלק מספריו שלא ראו אור טרם מותו, תוך שהוא משכתבם. כתביו המקוריים של ורן, אשר לא ראו אור, פורסמו בסוף המאה ה־20.

ריקי שחם

חברות וחברים אין עוד סופר שכבש את דימיוני יותר מז'ול וורן. כילדה תמיד חלמתי לטוס על כדור פורח ולצלול בצוללת .ימים ולילות ביליתי עם הגיבורים של ז'ול מדמיינת אותי על אותם כלים מוזרים שהובילו את בני האדם מסביב לעולם קרובים לעננים במעמקי הים ובמעמקי האדמה. ז'ול דמיין והאדם של היום עם הטכנולוגיה היום מגשים את כל החלומות שלו.

שתהיה לך שנה נפלאב דמיינו את אשר תירצה נפשיכם .

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

1 Comment

  1. הסופר הכי חוויתי שיש הוא ז׳ול ורן, פורץ מגבולות הנייר ולוקח את הקורא להרפתקאה שאינה דומה לשום חווית קריאה אחרת.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *