" אני מסרב להאמין שהאלוהות שהעניקה לנו היגיון , רגש ואינטלקט התכוונה שלעולם לא נשתמש בדברים האלה"

תולדות חייו

תנ"ך אומר לנו את הדרך לשמים, לא את דרכי השמים."

ריקי שחם

גלילאו נולד ב-1564 בפיזה שהיתה חלק מדוכסות טוסקנה באיטליה. אביו היה מוסיקאי וצאצא למשפחה מכובדת מפירנצה שירדה מנכסיה. כנער צעיר התחנך במנזר ובלחץ אביו החל ללמוד רפואה באוניברסיטת פיזה. לימודים אלה נטש לאחר 4 שנים לטובת המתמטיקה. המצב הכספי הקשה של המשפחה מנע ממנו לסיים בפיזה את לימודיו, אך ב-1588 הוא שב לאוניברסיטה זו כמרצה למתמטיקה. בפעילותו זו עסק בעיקר בנושאים מתחום הפיזיקה. בשל התקפותיו על הגישה האריסטוטלית עזב ועבר ב-1592 לאוניברסיטת פדובה אשר ברפובליקה הונציאנית, שם נשאר למשך 18 שנה ושם הגיע לניסוח חוק ההתמדה.

ריקי שחם

"אינך יכול ללמד אדם דבר. אתה יכול לעזור לו למצוא את הדבר בתוך עצמו."

ב-1610, לאחר גלויים שאליהם הגיע באמצעות הטלסקופ, התמנה גלילאו לפילוסוף ומתמטקאי ראשי של הדוכס הגדול של טוסקנה, מישרה זו איפשרה לו להקדיש את מרבית עיתותיו למחקר, בתקופה זו חי גלילאו בפירנצה בירת הדוכסות, גלילאו הקדיש חלק ניכר ממרצו להדגמה ולפיתוח הגישה ההליוצנטרית ופרסם את מחשבותיו בספר.
על כך הועמד למשפט על ידי האינקויזיציה שבעקבותיו נאלץ לחזור בו מטענותיו.

ריקי שחם

"הספק הוא אבי היצירה."


לאחר המשפט עבר גלילאו לבית קיץ של הדוכסים מחוץ לפירנצה, שם התגורר במעצר בית של האינקויזיציה. הוא התעוור אך לא הפסיק את חקירותיו עד מותו.

פעולותיו

ריקי שחם

"סמכותו של אדם בר סמכא הנותן לנו סיבות טובות והוכחות ודאיות, עולה על זו של אלה המסכימים פה אחד ואינם מבינים דבר."

גלילאו גלילאי הוא הפיזקאי אשר תרם אולי יותר מכל אדם אחר להפרכת המדע האריסטוטלי והניח את היסודות למדע המודרני. הוא פעל בכל תחומי הפיזיקה המסורתים: תורת התנועה ושווי המשקל, הנוזלים והמוצקים, תורת האור, המגנט ועוד. הוא פרץ את תחומי הפיזיקה המסורתית בהפכו את האסטרונומיה לחלק מהפיזיקה, בהפעלת חוקי הפיזיקה המוכרים על גרמי השמים ובשלוב טיעונים מתמטים במסגרת הפיזיקה.

גלילאו גלילאי- תחום האסטרונומיה

ריקי שחם

"זה כמובן מזיק לנשמה להפוך לכפירה את ההוכחות שבהן היא מאמינה."

תרומתו של גלילאו לחקר השמים והכוכבים מוכרת יותר. הוא היה מהתומכים הפעילים בתאוריה הקופרניקאית. גלילאו שכלל את הטלסקופ וגילה באמצעותו בין השאר את ירחי צדק, את פניו ההררים של הירח ואת כתמי השמש. תגליות אלה תמכו בתאוריה לפיה כדור הארץ נע. ספריו בנושא זה הביאו לעימות בינו לכנסיה אשר אסרה עליו לתמוך בתאוריה זו. למרות זאת גלילאו פרסם את ספרו "הדיאלוג – אודות שתי מערכות העולם הראשיות", בו הציג את הטעונים בזכות התורה הקופרניקאית, והראה כי תנועת כדור הארץ אפשרית. בעקבות ספר זה הואשם גלילאו בהוראה ובהפצה של תורת קופרניקוס, דבר שנאסר על ידי הכנסיה.

שמש ומערכת כוכבי הלכת שבה היא שולטת, מקדישות את זמנן כדי להבשיל אשכול ענבים כאילו לא היה דבר חשוב יותר."

בעקבות משפט האינקויזציה חזר בו מתמיכתו בתאוריה הקופרניקאית ונשלח למאסר בית. גם שם המשיך בפעולותיו וגילה את התנודות היומיות והחודשיות של הירח.

יין כמוהו כמים מלאי שמש."

גלילאו גלילאי- תחום המכניקה

"בשאלות מדע סמכות האלף אינה שווה נימוק צנוע של אדם יחיד."

גלילאו נחשב לאבי המכניקה המודרנית. בשלבו נסויים בעבודתו המדעית וברעיונתיו בחקירת תנועת גופים – הראה כי התאוריה של אריסטו. אינה נכונה. זאת עשה מתחילת דרכו בהוכיחו כי גופים בעלי משקל שונה נופלים במהירות זהה. ב-1604 גילה את חוק הנפילה – החוק הקשור לעקרון ההתמדה, שאותו ניסח לראשונה ב-1612. לניסוח החוק הגיע באמצעות חקר התנהגותם של גופים על פני מישור משופע. הוא מצא שתנועתם מואצת בעת ירידה.

חברות וחברים גלילאו ענק שתגליותיו בכל תחומי המדע תרם להבנת היקום כל כך הרבה. נסיונותיה של הכנסיה להשתיקו לחסמו ולהביאו לכפירה בדעותיו ובידיעות שהוא הביא לעולם הגבילו את חופש תנועתו, אולם לא את רוחו החופשית – כי "אף אל פי כן, נוע תנוע"

שלכם באהבה ריקי שחם

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *