"אני אגיד לכם מה זה חופש עבורי, לחיות ללא פחד! באמת , ללא פחד!"

ריקי שחם

יוניס קתלין וימון נולדה בטריון, קרוליינה הצפונית, בת למשפחה שכללה שמונה ילדים. בדומה למספר זמרים שחורים אחרים, היא הושפעה כילדה ממריאן אנדרסון והתחילה לשיר בכנסייה המקומית. כמו כן היא התגלתה כבעלת כשרון גדול בנגינה על פסנתר.

ריקי שחם

"ברגע שהבנתי את המוסיקה שךל באך, רציתי להיות פסנתרן קונצרטים. באך גרם לי להקדיש את חיי למוסיקה, והיה אותו מורה שהכיר לי את עולמי"

בהופעת הבכורה הפומבית הראשונה שלה בגיל עשר כפסנתרנית, הוריה, שישבו בשורה הראשונה, נאלצו לפנות את מקומם לאנשים לבנים. מקרה זה השפיע עליה רבות ותרם להיותה מעורבת בתנועה לזכויות האזרח.

בגיל 17 עברה לפילדלפיה, שם לימדה פסנתר וליוותה זמרים. היא יכלה להתחיל ללמוד בבית ספר למוזיקה היוקרתי "ג'וליארד" בניו יורק הודות לתורמים נדיבים, אבל חוסר במימון גרם לכך שלא יכלה להגשים את חלומה ולהיות השחורה האמריקאית הראשונה שתהיה פסנתרנית קונצרטים[דרושה הבהרה]. מאוחר יותר ניסתה להתקבל למכון קרטיס אך נדחתה. סימון האמינה שאי קבלתה נבע מהיותה שחורה.

ריקי שחם

סימון פנתה לתחום הבלוז והג'אז אחרי ניסיון התחלתי במועדון האטלנטיק סיטי. את הכינוי "נינה סימון" אימצה ב-1954 – "נינה" היה הכינוי שנתן לה חבר שלה (בספרדית משמעותו "נערה") וסימון על שם השחקנית הצרפתייה סימון סיניורה.

"ג'אז הוא לא רק מוסיקה, זו דרך חיים, זו דרך להיות, דרך חשיבה."

להכרה ציבורית ראשונה זכתה ב-1959 כשביצעה את גרסתה לשירו של ג'ורג' גרשווין "אני אוהבת אותך פורגי" (מתוך האופרה "פורגי ובס"), השיר הגיע לארבעים הגדולים במצעד בארצות הברית. אחר כך הוציאה את הסינגל "My baby just cares for me" (השיר הזה הפך ללהיט בבריטניה בשנות ה-80 כששימש כפרסומת לבושם שאנל מס' 5).

ריקי שחם

במהלך שנות ה-60 הייתה מעורבת בתנועה לזכויות האזרח והקליטה מספר שירים פוליטיים שכללו בין השאר את "To Be Young, Gifted and Black" (שזכה לגרסת כיסוי מאריתה פרנקלין) ו-"Mississippi Goddamn", שנכתב כתגובה לרצח של מדגר אוורס ופיצוץ כנסייה בברמינגהם אלבמה שגרם למותם של ארבעה ילדים שחורים.

ב-1961 הקליטה גרסה לשיר המסורתי "בית השמש העולה", שיר שאחר כך הוקלט על ידי בוב דילן והפך ללהיט בביצוע "החיות". שירים מפורסמים אחרים שלה כוללים את: "I Put a Spell on You" (המקור בוצע על ידי סקרימינג ג'יי הוקינס), "Here Comes the Sun", "Four Women" של הביטלס.

ריקי שחם

הרב-גוניות שלה כאמנית ניכרת לכל אורך המוזיקה שלה, שלעיתים הייתה לה הפשטות של מוזיקת עם. בקונצרט אחד שלה יכלה לעבור בקלות ממוזיקה שהושפעה מגוספל לג'אז ובלוז ועד לקטעים ממוזיקה קלאסית.

"ביליתי שנים רבות בחיפוש אחר מצויינות כי זה מה שמוסיקה קלאסית היא…עכשיו זה הוקדש לחופש כי זה הרבה יותר חשוב."

ב-1971 עזבה סימון את ארצות הברית. לטענתה סיבת העזיבה הייתה גזענות, אם כי לטענת אחרים סיבת העזיבה הייתה חילוקי דעות עם אמרגנה, חברת התקליטים שלה ועם רשויות המס.

היא חזרה ב-1978 ונעצרה בעוון העלמת מס (היא לא שילמה כמה שנים מס הכנסה כמחאה על מלחמת וייטנאם). בתקופה שלאחר מכן גרה במדינות שונות באיים הקריביים, באפריקה ובאירופה, כשהיא ממשיכה להופיע גם בשנות ה-60 לחייה. בשנות ה-80 היא הופיעה בקביעות במועדון הג'אז של רוני סקוט בלונדון.

"הדבר הגרוע בסוג זה של דיעות קדומות … הוא שבעוד אתה מרגיש פגוע כועס וכל השאר , זה מאכיל אותך בספק עצמי ואתה מתחיל לחשוב שאולי אני לא מספיק טוב"

ריקי שחם
ריקי שחם

ב-1995 ירתה סימון, לכאורה, בבן של שכנה ברובה אוויר אחרי שהצחוק שלו הפריע לה להתרכז. היה לה בתעשיית המוזיקה מוניטין של מישהי שקשה לעבוד איתה ושנוטה להתפרצויות, תיאור שסימון לא הסכימה איתו. בשנים המאוחרות שלה נהנתה סימון לשתף את הקהל באנקדוטות מצחיקות מהקריירה המוזיקלית שלה. למרות זאת היו שפרשו את הסגנון הבימתי שלה כמתנשא ומרוחק. הנוכחות הבימתית המלכותית והמצווה שלה גרמו לכך שזכתה לתואר "הכוהנת הגדולה של מוזיקת הנשמה".

ב-1993 התיישבה באקס-אן-פרובאנס בדרום צרפת. את שנותיה האחרונות העבירה בקרי-לה-רואה ובה נפטרה ב-2003.

לסימון הוענקו שני תוארי דוקטור לשם כבוד במוזיקה ובמדעי הרוח, מאוניברסיטת מסצ'וסטס ומהקולג' על שם מלקולם אקס. לאחר מכן העדיפה להיקרא "דוקטור נינה סימון". יומיים לפני מותה הוענק לסימון תואר דוקטור לשם כבוד על ידי מכון קרטיס, המוסד שסירב לקבלה בתחילת הקריירה שלה.

בנוגע לסגנון המוזיקלי שלה היא אמרה: "ג'אז הוא מונח של אנשים לבנים למוזיקה שחורה, המוזיקה שלי היא מוזיקה קלאסית שחורה".

נינה סימון

חברות וחברים אני גדלתי על נינה, והוא מייצגת כל הרבה עבורי הן כזמרת שחורה שנלחמה על חירות הקהילה השחורה, על הפיכת הזאנר של הג'אז והבלוז לדרך חיים בעלת משמעות עבורה ועבור חברה שלמה ויותר מכל על המורשת המוסיקלית הנפלאה שהיא השאירה לדורות לבוא. נינה שיהיה לך טוב היכן שאת באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *