ריקי שחם

"נסה להבין שזה הכל בתוך עצמך, אף אחד לא יכול לגרום לך להשתנות. תראה שאתה רק דבר קטן מאוד, ןהחיים עוברים בתוכך גם בלעדיך."

ג'ורג' האריסון כונה אמנם "החיפושית השקטה", אבל לא בטוח שהוא היה ממש כזה. עד אמצע שנות ה-60 הוא היה מרוצה מסידור העבודה בביטלס: ג'ון לנון ופול מקרטני כתבו כמעט את כל השירים (בהתחלה ביחד ובהדרגה יותר ויותר בנפרד) ורינגו סטאר היה הכוכב האמיתי בסרטים שלה. האריסון, צעיר החברים בה, התמקד בנגינה והסתפק בשילוב שיר או שניים באלבומים. אחרי מותו של האמרגן שלהם בריאן אפשטיין ב-1967, הביטלס כבר לא היו אותה להקה. ההחלטה להפסיק להופיע ולהתמקד בעבודה באולפן הפכה אותם מרביעייה מגובשת עם הוראות הפעלה ברורות לארבעה אינדיבידואלים שכל אחד החל למשוך לכיוון אחר. באורח פלא, למרות שהלכו והתרחקו אחד מהשני, הם המשיכו להוציא אלבומי מופת, אבל להאריסון זה לא הספיק. הוא צבר ביטחון וכתב המון, אבל כמעט בכל פעם שהציע שיר ללהקה זכה לתשובה שלילית.

"חשוב בעצמך, כי אני לא אהיה שם איתך."

ריקי שחם

"לא הייתה לי שאיפה אחרת מאז שהייתי ילד מאשר לנגן בגיטרה ולהיות בלהקת רוק אנד רול. לא ממש אהבתי להיות הבחור עם החליפה הלבנה בחזית. עם הביטלס אני הייתי השקט שנמצא מאחור ונותן לאחרים בעלי האגו להיות מקדימה."

את מה שלא קיבל בבית הוא חיפש ומצא בחוץ. הוא היה הראשון מבין חברי הביטלס שהוציא אלבומים במקביל לפעילותו בה, והוא החל לשתף פעולה עם שניים שיהפכו לחבריו הטובים: אריק קלפטון ובוב דילן. בעזרתם הוא השלים את האלבום All Things Must Pass, שיצא ב-27 בנובמבר, 1970, ונותר היצירה הטובה ביותר שמישהו מאנשי הביטלס הוציא – או יוציא – כסולן.

"כל הרעיון של דור הפרחים בשנות השישים היה: 'לכו מפה, חבורה של אנשים משעממים'."

האריסון הוא גיטריסט אדיר, בטח על גיטרת סלייד, אך מי שמאזין לביטלס יתקשה לגלות את זה. בשירי הלהקה כמעט ואין סולואי גיטרה, ודווקא את המפורסם שבהם, ב-While My Guitar Gently Weeps, ניגן קלפטון, שהאריסון הזמין להקלטות "האלבום הלבן". במהלך העבודה על האלבום ההוא היחסים בלהקה היו כה מעורערים שכשהאריסון הודיע לשלושת שותפיו שהוא עוזב (הוא חזר אחרי 12 יום), הם הציעו שקלפטון יחליף אותו. האריסון התרצה, חזר והציע להם שירים נוספים. הוא המשיך לשמוע יותר לא מאשר כן.

"אתה יכול לעמוד מול האמת, ולא לראות אותה בהכרח, אנשים מקבלים אותה כשהם מוכנים לזה."

ריקי שחם

"הפירוק של הביטלס היכה את העולם בתדהמה, אך כל אחד מהארבעה הכין תוכנית מגירה ליום שאחרי והוציא אלבום מיד לאחר הפרידה. בעוד שאלבומי הסולו הראשונים של מקרטני ולנון היו אינטימיים, האריסון התפוצץ עם שלו. הם הציעו שירים מינימליסטיים וקצרים בהפקה גולמית, הוא הגיש אלבום משולש עם צליל עשיר כשהוא מוקף בשורת מוזיקאים חלומית. לא מעט מהשירים הנהדרים האלו הוצעו במקור לביטלס – חלקם אף הוקלטו ברמה כזו או אחרת – אך נותרו לבסוף בחוץ. האריסון צבר ואסף שירים ונגנים, ומאמצע שנת 1970 שקד על מה שהפך להיות אחד מאלבומי הרוק היפים בהיסטוריה.

ריקי שחם

"חונכתי כקתולי, אבל אפילו כילד לא הבנתי את הטענה שרק ישו הוא בנו של האלוהים. כולנו בניו."

ג'ורג' האריסון

ג'ורג' האריסון

"תן לי אהבה, תן לי שלום על פני האדמה, תן לי אור, חיים וחרות, מאז שנולדתי, תן לי תקווה, עזור לי להתמודד עם המשא הכבד."

"כל הדברים חייבים לעבור, אף לא אחד מחוטי החיים יכול להישאר, כך שאני חייב להמשיך בדרכי ולעמוד מול יום נוסף. החשכה נשארת רק בלילה. בבוקר היא נעלמת."

ג'ורג' האהוב חברות וחברים נדמה כי ג'ורג' היה ברקע של החיפושיות כשאת כל הבמה גונבים פול וג'ון אז למי שלא זכה להבין את יחסי הכוחות האומנותים אני רוצה לעשות תיקון לעוול היסטורי בו המוליכים של הרביעיה האייקונית הזאת ג'ון ופול נחשבו למשמעותיים בלהקה, שאומנם כבודם במקומם מונח, אבל את המקום האמיתי שלו תפס ג'ורג' אם התפרקותה של הלהקה הגדולה בהיסטוריה ובגדול.

ריקי שחם

שלכם באהבה ריקי שחם

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *